Dvacet pět let a jeden den k tomu. Tolik v pátek uplynulo od slavného triumfu olomouckých hokejistů v premiérovém ročníku samostatné české ligy.

Tým kolem tehdejšího kapitána Miroslava Chalánka se na tuto počest dočkal slavnostního přijetí na radnici.

„Za tu dobu se vyměnilo pár primátorů, pár náměstků. Olomoucký hokej si prošel dobrým i zlým. To, co zůstává stejné, je plecharéna,“ rekapituloval Miroslav Žbánek.

„My se budeme snažit pro generaci, která teď vyrůstá, tento stav změnit,“ přislíbil primátor Olomouce.

Pak se velká část kádru z mistrovské sezony 1993/94 přesunula do nedaleké pivnice. Promítaly se archivní záběry z finále proti Pardubicím, lehce zašlé vzpomínky na slavnou dobu rázem ožily.

„Divím se, že je to 25 let, protože když se na ty záběry dívám, tak si vybavuji spoustu věcí do detailu – jak jsme jezdili na zápasy, jak jsme společně trávili volný čas mezi utkáními. Je to samozřejmě dlouhá doba, ale vzpomínky jsou o to hezčí,“ přiznal Miroslav Chalánek.

Na autogramiádu s hráči dorazila necelá stovka fanoušků, kteří v jednu chvíli skandovali: „Mistři! Mistři!“

BEZ JIŘÍHO DOPITY

Nejednoho napadlo, jaká paráda by to byla, kdyby se vzpomínalo před našlapanými tribunami olomouckého zimáku.

Jenže příkop mezi současným vedením HC Olomouc a muži kolem tehdejšího prezidenta klubu Pavla Čecha je až příliš hluboký.

Čech je mužem několika tváří – v Olomouci se stále nezbavil pověsti člověka, který přivedl klub ke krachu a prodal extraligovou licenci do Karlových Varů.

Faktem zůstává, že Čech stanul v roce 2004 před soudem kvůli obvinění z podvodu a zneužití informací v obchodním styku a byl odsouzen na čtyři roky. V roce 2007 byl zproštěn viny.

Na páteční akci, kterou svolal právě Pavel Čech, nedorazil jeden z nejslavnějších hokejistů olomoucké historie Jiří Dopita.

MY JSME VYHRÁLI PRO OLOMOUC

Během besedy hráčů s fanoušky zazněla slova zklamání, že si klub historické výročí nijak nepřipomněl.

„Mě to samozřejmě mrzí, protože jsme to brali tak, že jsme vyhráli titul pro Olomouc, pro olomoucký klub, pro olomoucké fanoušky,“ prohlásil Miroslav Chalánek.

Mezi oba tábory hodlá vstoupit jako prostředník primátor Žbánek.

„Moc bych byl rád, kdyby se současný hokej odkazu slavného vítězství věnoval trochu víc. Budu se snažit bavit se současným vedením klubu, aby se mladým klukům připomínaly tváře tehdejších mistrů,“ vzkázal.

„Každý klub, každá organizace potřebuje svoji minulost a tu ctít a úspěchy opečovávat, pro to, aby měli určitou motivaci mladí,“ dodal Chalánek.

Kdo ví, zda se třeba za pět let nebude vzpomínat na titul za ještě veselejších okolností. Nebo zda současní Kohouti nevybojují pro Olomouc další trofej.