Na začátku třetí třetiny totiž došlo k nepříjemnému zranění uničovského brankáře Michala Turka, kterého v přesilovce tvrdou ranou nešťastně trefil do choulostivých míst obránce Draků Jakub Fryč.

„Už v první třetině měl náš brankář problémy s malíčkem, který jsme mu zatejpovali a pod dojmem toho, že si musí ruku chránit, se asi nesoustředil na ostatní partie a smolně inkasoval pukem do rozkroku," prozradil k bolestivému zranění své jedničky uničovský kouč Martin Palinek, jehož svěřence musela sanitka dopravit do nemocnice.

A jelikož hosté disponovali v zápase pouze jedním brankářem stejně jako domácí, po krátké domluvě nakonec navlékl gólmanskou výstroj šumperský forvard Pavel Prokopec a postavil se mezi uničovské tyče, aby se střetnutí vůbec mohlo dohrát.

Samotný duel nabídl pohledný hokej s vysokým nasazením a šancemi na obou stranách. O něco více ze hry měl možná Šumperk, navíc začal i o poznání aktivněji než soupeř, z úspěchu se však po závěrečné siréně radovali hosté.

„Rozhodla zkušenost soupeře. Asi jsme byli herně lepší, ale málo jsme stříleli a nechodili moc do brány. Měli jsme několik možností, jenže ty jsme neproměnili, hosté naopak své příležitosti plně zužitkovali," konstatoval šumperský kouč Kamil Skoumal.

Hosté se ujali vedení v 10. minutě, když v přesilovce se střelou mezi betony prosadil bývalý hráč extraligového Vsetína Petr Žajgla.

Zkraje druhé části poté měli domácí velkou možnost srovnat, když jeli sami na gólmana, ale potvrdilo se pravidlo nedáš, dostaneš.

Hned z protiútoku ujel obraně Draků Jiří Paška a parádní trefou pod víko zvýšil.

Šumperk následně kontroval v polovině utkání v početní výhodě pět na tři, v níž Jan Kobza ideálně vložil hůl do střílené přihrávky od Radka Fischera a tečoval kotouč mimo dosah brankáře – 1:2.

Hlavním tématem třetího dějství bylo již zmíněné zranění uničovského gólmana, po kterém hra poněkud upadla, když domácí ubrali na razanci střelby a hosté naopak intenzivněji čistili prostor před „vypůjčeným (ne)brankářem".

Přesto se ještě jednou měnilo skóre, když při vlastním oslabení upláchl šumperské obraně Aleš Frieb a pojistil tak uničovské vítězství.

„Zápas měl dobrou úroveň. Věděli jsme, že Šumperk má plno mladých hráčů, kteří budou rychlí a šikovní na puku. My zatím stále ještě formujeme mužstvo a zatím nevíme, jak bude naše sestava v soutěži vypadat. Byla to pro nás dobrá škola, hlavně nácvik obrany, kterou máme špatnou," uvedl k utkání trenér Uničova Martin Palinek.

„I pro nás to byla zajímavá zkušenost, soupeř měl ve svých řadách několik starších zkušených hokejistů a opět se nám ukázalo, co ještě musíme zlepšovat," uzavřel hodnocení pátečního derby trenér Draků Kamil Skoumal.

HK Hokej Šumperk 2003 – HC Uničov 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Branky: 32. Kobza (Fischer) – 10. Žajgla (Handl, Kavulič), 26. Paška (Kavulič), 50. Frieb. Vyloučení: 6:10. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Rozhodčí: Klapetek – Adamec, Markovský. Diváci: 120.
Šumperk: Misiorz – Patsch, Zacpálek, Svoboda, Fryč, Nemeškal, Vepřek – Šula, Fischer, Prokopec – T. Malý, Peška, Kobza – M. Žálčík, Kovář, Horváth – M. Malý, Kužílek. Trenér: Kamil Skoumal.
Uničov: Turek – Gerhát, Vondra, Paška, Liptaj, Sikora, Řezáč - Syrůček, Frieb, Winkler (41. J. Navrátil) – Žajgla, Handl, Kavulič – Peč, Galuška, Provaz. Trenér: Martin Palinek.