Zatímco soutěže od první ligy níže řídí Český svaz ledního hokeje, na extraligu dohlíží samotné kluby v podobě Asociace profesionálních klubů.

„Na konferenci zazněla velká kritika na současný stav českého hokeje. Musí se sjednotit extraliga a první liga v počtu účastníků a sladit všechny termíny,“ uvedl Erik Fürst, generální manažer HC Olomouc.

Myšlenka přímého sestupu z extraligy a postupu z první ligy není nijak nová. „Extraliga se ale brání přímému sestupu. V tom případě bychom byli pro širokou baráž, do které by postupovali třeba prvoligoví finalisté nebo semifinalisté,“ poznamenal Fürst.

Sám ale přiznává, že změny se od příští sezony prosadit nepodaří. „Jsem skálopevně přesvědčen, že pokud se změny přijmou, tak od sezony 2009/10,“ dodal Fürst.

Vedení svazu je přitom změnám nakloněno. „Požadavek prvoligových klubů má podle mě logiku. APK podle mě v této chvíli přímý postup a sestup nepřipustí, modelů je ale víc. Mohl bych doporučit širší baráž." uvedl pro server iDnes Tomáš Král, nově zvolený předseda svazu.

Král dále pokračoval: „Důležité totiž je, aby byl hokej atraktivní pro lidi a aby se dlouho hrálo, protože není nic horšího, než když vypadnete na konci února a pak tři měsíce hokej neděláte, jenom platíte hráče. Každý musí trochu couvnout z osobních zájmů a musí se najít model, který bude zajímavý."