I když solidně naplněný zimák nejspíš čekal jasné vítězství, své oblíbence i přes prohru po závěrečné siréně vyprovodil potleskem. I kouč Kohoutů Zdeněk Moták navzdory prohře své svěřence pochválil.

„Myslím si, že to nebylo úplně špatné. Celkem dobře jsme bruslili, vypracovali jsme si dostatek střeleckých příležitostí, bohužel jsme dali málo gólů. To hrubě ovlivnilo celý zápas,“ hodnotil úvodní test.

Klimek se uvedl gólem

Mora herně ovládla první dvacetiminutovku, zaslouženě po ní vedla, když se hned v páté minutě své premiéry v olomouckém dresu trefil Lukáš Klimek.

„Jestli budu dávat něco do kasy? Ještě jsem nic nezjistil, kluci mi nic neříkali, tak doufám, že to bude až za mistrák,“ smál se.

Gól ho sice potěšil, ale ódy o něm pět nechtěl. „Je to první špíl a hlavně příprava, ale samozřejmě to povzbudí do další práce,“ uznal. Ve „vítkovické“ lajně nastoupil s Petrem Strapáčem a Petrem Kolouchem.

„Nebylo to špatné, puk jsme si dobře nahrávali. Někdy až moc, hlavně ve finální fázi. Tam to musíme zjednodušit,“ řekla nejzvučnější posila Mory.

Ve druhé části Kohouti malinko polevili, zato hráči i kazašského celku začali na ledě domácím stíhat. Výsledkem bylo vyrovnání v přesilovce. „Oni už nějaký zápas za sebou mají, ve druhé třetině se zlepšili,“ dodal Moták.

Na startu třetího dějství se Kokšetau dostal dokonce do vedení, Rutarovu chybu ztrestal bývalý prostějovský Jestřáb Jan Starý. Olomoučtí zásluhou gólu Davida Ostřížka v oslabení vyrovnali, otočit vedení zpět na svou stranu už ale nestihli. Po bezbrankovém pětiminutovém prodloužení se šlo na nájezdy, v nichž byli o jednu trefu úspěšnější hosté.

Výhru ale nechtěl trenér Gregor nijak přeceňovat. „Olomouc k tomu přistoupila velmi, velmi volně,“ hodnotil slovenský kouč, který dřív trénoval i Slavii či Liberec.

„První třetinu jsme hráli velmi špatně. Kdyby nám Olomouc foukla dva tři góly, asi by bylo po zápase,“ dodal. „Zápas až postupně nabíral nějaké grády a kvalitu.“

Nová sezona, stará bolest

Co ukázal první test před novou extraligovou sezonou realizačnímu týmu Kohoutů? „Ukázal nám – i když to víme už celkem dlouho – že nedáváme góly. Na to se budeme muset soustředit,“ uzavřel Moták.

HC Olomouc – Arlan Kokšetau 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Klimek (Kolouch), 51. Ostřížek – 24. Borovikov (Berdnikov), 45. Starý, rozh. náj. Berdnikov. Rozhodčí: Kika, Obadal – Hanzlík, Bryška. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0.

Olomouc: Lukáš – Hlaváč, Vyrůbalík, Dujsík, Rutar, Vosátko, Valenta, Škůrek, Rašner – Irgl, Knotek, Ostřížek – Klimek, Kolouch, Strapáč – Tomeček, Nahodil, Burian – Hecl, Kořenek, Laš. Trenéři: Moták a Tomajko.

Kokšetau: Pereťjagin (41. Pološkov) – Gevel, Borovikov, Hraško, Seleznev, Korabejnikov, Grebenčšikov, Jegorov, Lenďák – Markelov, Starý, Berdnikov, Borovkov, Potajčuk, Čerkasov, Kiselev, Timošenko, Ivanov, Baznehov, Šitikov, Rachmanov, Tverdochlebov, Petrov, Achmetov. Trenéři: Gregor a Petrov.