Na Hané si dávají opět skromnější mety. „Konkrétní cíl na umístění jsme od vedení nedostali, jestli máme být desátí nebo pátí. Všichni si přejí, aby sezona proběhla v poklidu. Zásadní cíl je, aby to nebylo jako předloni, kdy se hrála baráž," řekl trenér Zdeněk Venera.

Budou soupeři Moru po loňské sezoně vnímat jinak? „Respekt se bude budovat pomalu. Nepočítám, že si najednou někdo řekne: Jedem do Olomouce, to je jeden z favoritů. To určitě ne. V hlavách lidí kolem hokeje je Olomouc pořád někde dole, to chce čas. Jedna sezona na pátém místě po základní části to nevyřeší. Kéž by tohle byla sezona, ve které se to zase podaří," přál si Zdeněk Venera.

O extraligových favoritech má jasno. „Je tam Liberec, který vyhrál titul. Je tam Sparta, která je nabitá. Třinec to nabušil. Je tam Hradec, nabušená Kometa. Tak bych mohl jmenovat hodně týmů. Mým tajným favoritem je Boleslav, která hrála loni výborně a ještě posílila. Určitě bude chtít být nahoře Zlín, Pardubice, Vítkovice… Strašně rád bych našel čtyři mančafty a řekl: ti budou pod námi a je klid. Ale když to vezmu jméno po jménu, tak nevím," usmíval se.

Změny v útoku

Kohouty čeká třetí sezona v extralize. V té první se zachraňovali v baráži, ve druhé přímo postoupili do čtvrtfinále. „Mělo by to pomalu ale jistě směřovat k nějaké stabilizaci. To je hlavní cíl. Pár let to bude trvat, než bude mít mužstvo nějakou stálou kostru. To je vidět i na změnách v útoku. Není to tak, že by byla daná první, druhá, třetí pětka dlouhodobě a po sezoně by se doplnili jeden dva hráči místo starších, kteří skončili. Zatím se to pořád tvoří," upozornil olomoucký kouč.

Z klíčových hráčů Hanáky v létě opustil útočník Dávid Buc, jinak ale klub v ofenzivě posiloval. Tým doplnil osvědčený David Ostřížek, bývalý slovenský reprezentant Juraj Mikúš, Petr Strapáč, Tomáš Fořt, Vilém Burian a běloruský obr Anatolij Protasenja. Vedení si hodně slibuje především od Ostřížka s Mikúšem, kteří by měli pozvednout produktivitu.

„V průběhu sezony nebo během první čtvrtiny se třeba vyprofiluje lajna, která bude dávat nejvíc gólů a bude hrát dobře přesilovky. Tak ať je hraje a je nejvíc na ledě. Ale zatím to takto vyloženě stanovené nemáme," zmínil Zdeněk Venera.

Mikúše lákali dřív do Zlína

Na poslední chvíli klub podepsal smlouvu s Jurajem Mikúšem, který se dává dohromady po dlouhodobém zranění. Trenér Venera ví o kvalitách slovenského útočníka dlouhodobě a snažil se ho dřív přilákat do Zlína.

„Těžko se vracet o několik let zpátky, je to možná šest sedm roků. Ale má velký přehled ve hře, dostával se hodně do šancí. Tenkrát hrál v lajně s Pálffym. Vyhráli suverénně bodování slovenské extraligy. A kolem nich široko daleko nikdo. Byla to dvojice, co si s mančafty ve slovenské extralize dělala, co chtěla," zavzpomínal zkušený trenér.

Vošvrdu nahradil Falter

U nové posily bude stěžejní, jak vydrží operované koleno. „Juraj teď dva roky nehrál. Nějaký čas to vezme, než se do toho zase dostane. Ale hokejista je to vynikající a věřím tomu, že bude jednou z výrazných posil," poznamenal.

Olomoučtí hokejisté vyměnili brankářskou dvojku, když Tomáše Vošvrdu nahradil Martin Falter. Talentovaný Jakub Urbisch zatím neví, kde bude chytat.

„Erik Fürst ho nabízí, ale gólmanů na této úrovni je tolik, že je strašně těžké ho někde upíchnout. My to máme vyřešené. Spoléháme, že nejvíc odchytá Braňo Konrád. To je smůla gólmanů, brána je jen jedna. Loni to byla také smůla Tomáše Vošvrdy, je to kvalitní gólman, ale místo bohužel neměl," dodal na závěr olomoucký kouč.

Marek Palatka, Stanislav Heloňa