Pompézní výhrou Kohouti nejenomže zastavili svou třízápasovou sérii proher, ale také přestřihli šest utkání trvající vítěznou sparťanskou šňůru. „Pro nás je to skvělé vítězství,“ lebedil si po utkání Róbert Petrovický, asistent trenéra Olomouce. „Soupeř vyhrál zaslouženě,“ hlesl kouč Sparty Pavel Gross.

Odjezd Mora expressu s hokejovými fanoušky Olomouce do Prahy na utkání se Spartou Praha v prosinci 2023.

Hrdiny hanáckého celku byli dva muži – útočník Rok Macuh, jemuž náramně sedla nová spolupráce po boku Jana Bambuly a Michala Kunce, a brankář Jakub Sedláček, který lapil 33 z 34 střel domácích.

Byl to právě Macuch, který v 11. minutě otevřel skóre zápasu. Agilní Bambula vystihl sparťanskou rozehrávku, nabil Macuhovi a ten tvrdou střelou pokořil Jakuba Kováře.

Odpověď domácích přišla v závěru úvodního dějství, kdy Sedláčka, který za Sparta mimochodem také působil, překonal svižnou ranou mezi ruku a tělo Miroslav Forman. Bylo to ale naposledy, co Sedláček, jemuž místo zraněného Branislava Konráda znovu kryl záda mladíček Dominik Frgál, kapituloval.

Oslabení ve třech? Zvládnuto

Klíčových momentů se v zápase událo víc. Jedním z nich bylo jistě dvouminutové oslabení tři proti pěti, kterému Mora čelila po faulech Klimka a Rutara během jednoho střídání. Díky velké obětavosti a bezchybnému Sedláčkovi jej ale Hanáci celé přežili bez úhony. „To bylo hodně důležité,“ zmínil Petrovický. „Kuba Sedláček nás držel celý zápas, ale výborně hráli všichni,“ dodal bývalý vynikající útočník.

Na začátku 39. minuty přišel další stěžejní moment zápasu. Obránce Sparty David Němeček si ve středu hřiště nešetrně vyšlápl na Karla Pláška a rozhodčí nemohli jinak, než říznému bekovi udělit pětiminutový trest a poslat ho předčasně do kabin.

Macuh podruhé

Ačkoliv závěr třetiny byl v podání Olomouce během dlouhé přesilovky žalostný, na startu třetího dějství nabídnutou příležitostí přece jenom nepohrdli. Řezníčkovo nahození od modré se odrazilo přesně na hůl Roka Macuha, který neměl problém poslat svůj tým znovu do vedení.

Vyrovnat skóre mohl dvakrát Roman Horák, ale ani v úniku, do kterého se dostal ještě během nadále trvajícího sparťanského oslabení, ani v následné příležitosti z těsné blízkosti Sedláčkovy branky neuspěl.

A tak si vzal slovo znovu Macuh, tentokrát v roli asistenta. Po nahrávce od Kunce našel skvěle postaveného Bambulu, který předsilvestrovský ťukec dokončil střelou do poloodkryté branky. V čase 57:49 bylo skoro hotovo.

Nic na tom nezměnila ani sparťanská hra bez brankáře. V ní naopak definitivní tečku za velkou olomouckou výhrou udělal Lukáš Nahodil, který trefil prázdnou domácí branku střelou přes celé hřiště.

Stejně jako v říjnu 2022, tak i víc než rok poté odvezl Mora express z O2 arény tři body. A znovu to byla výhra o tři góly. Vloni 5:2, letos 4:1. „Děkujeme fanouškům, vytvořili nám skvělou atmosféru,“ smekl před příznivci Mory Petrovický.

Autor: Denis Manina

HC Sparta Praha – HC Olomouc 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 19. Forman (Irving, Sobotka) – 11. Macuh (Bambula), 41. Macuh (Plášek ml., Řezníček), 58. Bambula (Macuh, Kunc), 60. Nahodil.

Rozhodčí: Jeřábek, Mejzlík – Frodl, Klouček. Vyloučení: 5:4, navíc Němeček (Sparta) 5 minut + do konce utkání (nedovolené bránění). Využití: 0:1. Střely na branku: 34:27. Diváci: 12 445.

Sparta: J. Kovář – Moravčík, Krejčík, Kempný, Mikliš, Němeček, Irving, Pavlák – P. Kousal, Sobotka, Řepík – O. Najman, Horák, Chlapík – Buchtele, Konečný, Forman – Mužík, T. Tomek, Hauser. Trenéři: Moták a Országh.

Olomouc: Sedláček – Ondrušek, Řezníček, Švrček, Černý, Rašner, Rutar, Mareš – Kusko, Knotek, Klimek – Plášek ml., Nahodil, Navrátil – Kunc, Macuh, Bambula – Menšík, Anděl, P. Musil. Trenéři: Tomajko a Petrovický.