Vyprodaná plecharéna si proti brněnské Kometě přála první body svých oblíbenců.

Místo toho to byl večer mladých přerovských odchovanců v dresu Komety, obránce Stanislava Svozila a útočníka Karla Pláška. A taky výborného brankáře Karla Vejmelky.

„Dva mladí střelci rozhodli o tom, že jsme vyhráli zápas, ve kterém jsme určitě nebyli lepším mužstvem,“ konstatoval Kamil Pokorný, asistent hlavního brněnského trenéra Libora Zábranského.

Olomouc znovu svého soka výrazně přestřílela, jenže výslednice byla zase stejná (nebo podobná) jako v předchozích dvou domácích zápasech s Pardubicemi a Plzní.

„Šance jsme měli, ale máme s tím problémy,“ hlesl Jan Tomajko, trenér Olomouce. „Čím jiným byste to chtěli změnit než bojovností. Z tohoto pohledu nemáme hráčům co vytknout,“ ocenil svěřence.

Jenže jen bojovnost Kohoutům nestačí, musí přidat góly, kterých mají společně s posledním Dynamem nejméně (78).

„Zase o gól, navíc jsme inkasovali pět minut do konce. Je to stejná písnička, nemáme nic,“ hodil rameny brankář Jan Lukáš.

Ten se do branky dostal poprvé po pěti zápasech. Branislava Konráda zdravotní indispozice nepustila ani na střídačku, záda mu kryl Jan Brož vypůjčený z Jihlavy.
Za oba inkasované góly si olomoucký brankář sypal popel na hlavu.

„Dostal jsem dnes takové, řekl bych, lacinější góly,“ pravil zachmuřeně.

DIVOKÝ ZAČÁTEK

Zatímco Karel Vejmelka čapl ve 24. vteřině tutovku Klimkovi, jemu o minutu později prošla do sítě první střela.

Nahození teprve 16letého obránce Stanislava Svozila houštinou těl proplulo až za zkoprnělého brankáře Kohoutů. Mladý odchovanec Přerova slavil premiérovou trefu v extralize.

„Někdo tam klekl, já jsem to na chvíli ztratil. Lehce jsem šel do zákroku a v tom on to vystřelil. V podstatě moje chyba. Tečované to nebylo,“ popisoval Lukáš.

Jenže Kometě, které se do sestavy vrátili Martin Erat či obránce Ondřej Němec, rychlý gól mnoho elánu nedodal. Hrálo se převážně před Vejmelkou.

„První třetina vyzněla jasně pro domácí, pro nás tam byl jediný světlý moment, a to první extraligový gól Standy Svozila. Jen díky Karlu Vejmelkovi jsme první část uhrála na 1:0,“ hodnotil Pokorný upřímně prvních dvacet minut, v níž Mora nevyužila ani 21 vteřin trvající přesilovku pět na tři.

Brněnský brankář byl skálopevný i dál, jen ve 36. minutě trochu zabrnkal naplněnému hostujícímu sektoru na nervy. Jenže i svou krkolomnou rozehrávku dokázal před dotírajícím Janem Jaroměřským včas uhasit.

TŘETÍ ČÁST V PLÁŠKOVĚ REŽII

Ve třetí části hrál hlavní roli jiný brněnský mladík s přerovskou minulostí – útočník Karel Plášek.

V 50. minutě během početní výhody ztratil puk na modré čáře a unikajícího Viléma Buriana stihl zastavit jen za pomoci nepovoleného háčku – trestné střílení!

Zbyněk Irgl seděl na trestné lavici, volba trenérů padla na ex-komeťáka Lukáše Nahodila. Střelou nad beton překonal do té doby stoprocentního Vejmelku.

Utkání pomalu směřovalo do prodloužení, v tom se opět chopil kormidla zápasu Plášek.

„Puk jsem vyrazil, ale jen do skrumáže hráčů přede mnou. On už pak měl jednoduchou pozici, v pádu do toho plácl, a byl to gól,“ popsal Lukáš druhý gól ve své síti.

Hanáci už odpověď najít nedokázali, i když v závěru zahrávali početní výhodu, kterou si po chvíli vylepšili ještě o jednoho hráče navíc.

„Ve třetí třetině jsme dostali trochu smolný gól, jinak hráčům nemáme co vytknout. Myslím si, že odehráli dobrý zápas. Musíme v tom pokračovat. Když takový výkon zopakujeme, tak budeme bodovat,“ nepřestává věřit Tomajko.

V neděli hrají Kohouti na ledě Třince, úvodní buly bude vhozeno v 15 hodin.

HC Olomouc – HC Kometa Brno 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 50. Nahodil (TS) – 2. Svozil (Zaťovič, Mueller), 56. Plášek ml. (Bartejs, M. Erat). Rozhodčí: Šír, Obadal – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 5 500 (vyprodáno).

Olomouc: Lukáš – Švrček, Valenta, Ondrušek, Dujsík, Vyrůbalík, Jaroměřský, Škůrek – Klimek, Nahodil, P. Musil – Burian, Strapáč, Irgl – J. Káňa, J. Knotek, Olesz – Laš, Kořenek, Skladaný. Trenéři: Moták a Tomajko.

Brno: Vejmelka – Bartejs, O. Němec, Pyrochta, Baranka, Gulaši, Svozil, Malec – Zaťovič, Hruška, Mueller – Vincour, Plekanec, M. Erat – Orsava, Rákos, L. Horký – Plášek ml., Kusko, Kucsera. Trenér: Zábranský.