Předchozí
1 z 6
Další

Tygři vyhráli rozhodující pátý duel proti Olomouci 4:1.Tygři vyhráli rozhodující pátý duel proti Olomouci 4:1.Zdroj: se svolením J. Prince/BTL

V roce 1994 se Moře během senzačního tažení za titulem povedlo otočit semifinále s Kladnem ze stavu 0:2 na zápasy na 3:2. To ale doma začínali Kladenští.

Kolaps po dvou vítězstvích venku se stal pouze jednou, to když Mladá Boleslav ztratila skvěle rozehrané předkolo s Chomutovem v roce 2017. Tenhle kousek teď zopakovali Hanáci. „Cítíme teď velké zklamání. Představovali jsme si to trošku jinak,“ říkal po prohraném pátém duelu na ledě Liberce olomoucký kapitán Jiří Ondrušek.

Kde se lámal chleba?

Zranění Konráda

Utkání 41. kola hokejové Tipsport extraligy mezi HC Olomouc a Motorem České Budějovice. Branislav KonrádBranislav KonrádZdroj: pro Deník/Jan Zahnaš

„Noha v p…,“ neodpověděl Branislav Konrád slušně na „off record“ dotaz novinářů v útrobách plecharény během třetího utkání série. Bylo z něj cítit, že v sérii pravděpodobně dohrál. Odstoupit musel už po dvou třetinách vítězného duelu číslo dvě, od té doby chytal Jakub Sedláček.

Zkušený 33letý rodák ze Zlína nepropadl, ale ani nezazářil. Tak jako fantom „Braňo“ v utkání číslo jedna.

Zkušenosti a jakýsi X-faktor bronzového medailisty z olympijských her a ikony Mory posledních devíti sezon Hanákům chyběly. Řečí čísel, Konrád během necelých dvou zápasů dostal úspěšnost zásahů k 95 a půl procentu. Sedláček končil na necelých 89 procentech. Měl to ale hodně těžké.

Klíčový gól v oslabení

Ještě ve velké pohodě mohli kohouti hrát ve třetí třetině třetího utkání předkola. Dokonce v něm vedli ještě v 50. minutě 3:2. Jenže přišlo srovnání z hokejky Dernera a v 53. minutě možná rozhodující moment celé série.

Třetí utkání předkola hokejové extraligy mezi HC Olomouc a Bílí Tygři Liberec
OBRAZEM: Pár minut od čtvrtfinále. Mora přišla o postup v přesilovce

Jakub Navrátil v olomoucké přesilovce nahazuje za bránu soupeře, tam ale kotouč sbírá brankář Hrenák. Puk posílá do rohu na Michala Ivana. Dva olomoučtí útočníci jsou v tu chvíli mimo hru za kotoučem, prostor se otevřel Marku Zacharovi, který dostává ideální přihrávku a sám před Sedláčkem dává rozhodující gól zápasu. A dost možná celé série.

„Měli jsme zvládnout aspoň jeden domácí zápas. Hlavně ten první, kde jsme po dvou třetinách vedli, ale ve vlastní přesilovce dostali gól,“ dobře ví i Jiří Ondrušek.

Olomouc totiž nezvládla proměnit o den později ani druhý mečbol a i fanoušci Mory začali tušit, jak tohle předkolo dopadne…

„Psychickou výhodu, kterou jsme měli po dvou zápasech v Liberci, jsme naservírovali soupeři na talíř,“ glosoval olomoucký kapitán.

Zdroj: Deník/Ivan Němeček

Špatné přesilovky

Play-off, 4.z: HC Olomouc - LiberecPlay-off, 4.z: HC Olomouc - LiberecZdroj: Deník/Jan Pořízek

Jestliže Mora měla ideální možnost ukázat, že tragické (a dle konečných statistik také nejhorší) přesilovky v základní části extraligy byly otázkou úvodu sezony a před play-off přišlo zlepšení, nedokázala a tuhle příležitost využít.

Úspěšnost 16,67 procenta je příliš nízká, kohouti využili z osmnácti možností jen tři a pokud by jich bylo více, vše mohlo vypadat jinak. Ale na kdyby se nehraje.

Mimochodem Liberec nebyl v této herní činnosti o moc lepší, ale blížil se alespoň dvacetiprocentnímu využití.

Disciplína

Play-off, 4.z: HC Olomouc - LiberecPlay-off, 4.z: HC Olomouc - LiberecZdroj: Deník/Jan Pořízek

Tři vyloučení na úvod třetího duelu série jako by předznamenala, kde bude Olomouc v dalších zápasech tlačit bota. Pokud Hanáci nedostali z přesilovek Liberce gól, brala jim častá vyloučení síly, narušovala střídání a nepouštěla k jejich hře.

Vše vyvrcholilo na začátku rozhodujícího pátého duelu nešetrným zákrokem Jana Švrčka na Rychlovského, který skončil pětiminutovým trestem do konce zápasu. Následoval naprosto zbytečný a okatý faul Kuska.

„Po přesilovkách Liberce jsme se nemohli dostat do hry. Chvíli trvá, než se srovnají lajny. Zápas pro nás de facto začal ve druhé třetině,“ říkal i Jan Tomajko po závěrečném utkání předkola.

Znovu se podíváme do statistik. Olomouc nasbírala v sérii 77 trestných minut, Liberec 48.

Prohraná vhazování

Play-off, 4.z: HC Olomouc - LiberecPlay-off, 4.z: HC Olomouc - LiberecZdroj: Deník/Jan Pořízek

Běží 55. minuta pátého duelu, vhazování v útočném pásmu Liberce. Vyhrané buly Filippiho přímo na Vlacha, který přidává poslední hřebíček do olomoucké rakve.

Také vhazování hrálo v sérii svou roli, zvlášť, když jejich poměr byl jednoznačně ve prospěch jednoho týmu. A tím byli Bílí Tygři.

Liberec vyhrál 173 vhazování, Olomouc 124. Bez puku se hraje hůř a zvlášť v některých situacích to pro Hanáky znamenalo problém.

Mora tak po desátém místě v základní části skončila podruhé v historii v předkole play-off.

„Asi to nemůžu hodnotit pozitivně. Jednak jsme vypadli dříve než minulou sezonu, a navíc ani základní část nebyla optimální. Měli jsme tam slušné momenty, ale také strašně moc výpadků. Nebyla to sezona úplně podle našich představ,“ hodnotí Jiří Ondrušek.

Utkání 52. kola hokejové Tipsport extraligy mezi HC Olomouc a Verva Litvínov. Jiří Ondrušek se dočkal pocty za tisíc odehraných utkání v dresu Mory.
Navždy legendou. Ondrušek dokázal nevídané, teď ho zajímá Liberec