Gólman Halász: Věřím, že s Olomoucí postoupím do extraligy

Olomouc – Slovenští brankáři dobývají českou extraligu. Marcela Melicherčík je jedničkou v Liberci, Marek Čiliak v Kometě a Julius Hudáček v Pardubicích. Olomoucký gólman Tomáš Halász spolu se svým spoluhráčem Tomášem Vošvrdou vládne prvoligovým statistikám.

17.1.2014

Tomáš HalászFoto: DENÍK/Miroslav Mazal

Ve středu vychytal šestou nulu, přičemž nastoupil jen k devatenácti zápasům.

„Věřím, že se nám podaří postoupit do extraligy," říká před blížícím se play off Halász.

Ve středu jste vyhráli v Třebíči jednoznačně 7:0. Jak byste zápas okomentoval?
První třetinu jsme hráli perfektně. Soupeře jsme k ničemu nepustili a sami jsme dali tři góly. Mohli jsme vést i vyšším rozdílem. Ve druhé třetině jsme vedení ještě navýšili, ale trochu jsme ubrali na koncentraci. Z toho pramenily nějaké chyby a také domácí se dostali do tlaku
a šancí. Chválabohu to tam nespadlo. Třetí třetina se už jen dohrávala. Odehráli jsme velmi dobrý zápas.

V této sezoně jste vychytal již šestou nulu. Jak to bylo obtížné?
Bylo to těžké. První třetinu jsem neměl co dělat, ve druhé jsem se do toho dostal, když domácí měli několik gólových šancí. Za nulu jsem rád. Nikdy jsem je nesbíral. Je to také díky štěstí a náhodě.

Vychytat čisté konto v jednoznačně se vyvíjejícím zápase je určitě těžší než ve vyrovnaném zápase. Vedoucí tým totiž obvykle poleví v koncentraci a inkasuje.
To je pravda. I trenér nás
k tomu nabádal. Ve druhé třetině byla taková tendence, kdy jsme udělali pár chyb
a domácí měli šance. Naštěstí to tam nepadlo.

Šest nul je nadstandard

Tomáš HalászTřebíč patří k možným soupeřům pro první kolo play off. Tohoto soupeře byste na úvod jistě přivítali, že?
V play off se ale všechno maže. Je to nová soutěž, kdy se nemůžeme dívat na to, že jsme je třikrát porazili. Třeba s Ústím jsme vloni měli v základní části vyrovnanou bilanci a v play off jsme je přejeli 4:0. Na výsledky ze základní části bych se nedíval. Bude jedno, koho dostaneme.

Na druhou stranu Havlíčkův Brod a Jihlavu jste v této sezoně ještě neporazili.
Za celé mužstvo můžu říct, že se nebojíme žádného soupeře. Do každého zápasu jdeme s cílem, že chceme vyhrát. V play off se hraje na čtyři vítězství. Pokud chce v play off někdo přes nás postoupit, musí čtyřikrát vyhrát. Věřím, že se to nikomu nepodaří.

Ve středu jste vychytal šestou nulu v sezoně. Už jste někdy
v kariéře měl podobnou bilanci?
Nejvíc jsem měl čtyři nuly při druhé sezoně v Košicích. Obvykle jsem vychytal jednu nebo dvě. Šest je pro mě nadstandard.

Šest čistých kont jste navíc vychytal jen v devatenácti zápasech. To znamená každý třetí zápas s nulou, což je fantastické.
Na to jsem se ani nedíval. Vím jen, že mám méně odchytané než Vošvrc (Tomáš Vošvrda – pozn. red.). Je to i věc náhody i štěstí. Také Tomáš mohl mít více nul, když často inkasoval jednou v závěru.

Jdeme do zápasu na 120 procent

V Olomouci není jasně daná brankářská jednička a s Tomášem Vošvrdou se průběžně střídáte. Jak se s touto pozicí vyrovnáváte?
Vzájemně se hecujeme k dobrým výkonům. Každý jde do zápasu ne na sto, ale sto dvacet procent, aby se ukázal před trenérem. Máme spolu super vztahy. Hodnotím to velmi kladně.

V letošní sezoně se vám nadmíru daří, stejně jako dalším slovenským gólmanům v extralize. Sledujete výkony Melicherčíka v Liberci, Čiliaka v Kometě
a Hudáčka v Pardubicích?
S Markem Čiliakem se znám. Už v létě jsme si psali, že by měl dostat šanci v Brně. Vloni měl vynikající sezonu v Třebíči. Dobře se chytil a já mu fandím. S Melicherčíkem jsme párkrát proti sobě chytali, když působil v Popradě. Podařilo se mu vytlačit Schwarze, ale má to těžší, protože chytá za tým, který není
v tabulce nahoře. Za Julom Hudáčkem jsem byl teď, jak hráli v Třinci. Sleduji to
a přeju jim, aby se slovenská škola prosadila i v zahraničí.

Je pro vás příklad Marka Čiliaka inspirací? Vloni chytal v prvoligové Třebíči, letos se stal jedničkou v Kometě a dostal se i do reprezentace.
Určitě. Je to pro mě motivace. On už byl vloni v Brně trojka a působil tam od dorostu. Budu se snažit s Olomoucí postoupit do extraligy. Kdyby přišla nějaká nabídka, byl bych rád. Na to se ale nedívám. Teď mám platný kontrakt v Olomouci. Musím počkat do konce sezony. Věřím, že se nám podaří postoupit do extraligy.

Vloni jste na konci sezony vypomáhal Vítkovicím. Nyní se ještě střídavé starty v extraligovém klubu neobjevily?
To nevím a netušil jsem to ani v loňské sezoně. Po zápase jsem se jen dozvěděl, že se další den mám hlásit ve Vítkovicích. To záleží ne trenérech nebo generálním manažerovi.