Šestatřicetiletý Benýšek, který získal i dva tituly mistra světa, má na kontě už tři zlaté medaile v české extralize se Spartou. V roce 2003 vybojoval v nižší zámořské soutěži AHL s Houstonem Calder Cup a v roce 2008 vyhrál také francouzskou ligu s Rouenem. „Oslavy byly úžasné. Slavilo celé městečko. Chtěl bych tam zažít oslavy, když Itálie vyhrála mistrovství světa ve fotbale,“ pochvaloval si zkušený bek.

Jak těžká byla cesta za titulem v italské lize?

V play off jsme odehráli osmnáct zápasů během několika týdnů, což je ve srovnání se základní částí daleko větší zátěž. Normálně se hraje pouze dvakrát týdně, takže vyřazovací část byla hodně náročná. Náročné je i cestování. Na zápas jsme vždy jeli až v ten den. Musím ale říct, že jsem si to moc užil. Play off je vždy úžasná část sezony.

Hrál jste již v řadě evropských soutěží i v zámoří. K čemu byste italskou ligu přirovnal?

Přirovnal bych ji k francouzské nebo dánské lize. Hodně ale zaleží, v jakém mužstvu působíte a jaké jsou ambice. Výkony jsou závislé na cizincích. Byli bychom tak na úrovni týmu, který hraje špici české první ligy.

Jakou úlohu jste měl v týmu?

Stejnou jako vždy. Bránit, získat puk a rychle rozehrát. Myslím, že se mi to dařilo. Vždy se mi hraje nejlépe pod kanadskými trenéry. Umí s hráči komunikovat, nejsou závistiví a nejsou alibisti.

Jak bouřlivé byly oslavy titulu?

Úžasné. Slavilo celé městečko. Chtěl bych tam zažít oslavy, když Itálie vyhrála mistrovství světa ve fotbale.

V Asiagu nastupoval hráč s poněkud odlišným dresem, který byl tuším určen pro nejlepšího střelce soutěže. Bylo těžké si na to zvyknout?

Několikrát se mi stalo, že jsem si spletl hráče z obou mužstev. Později mi to vyhovovalo. Dobře jsem poznal nebezpečného hráče.

Jak jste se v Asiagu zabydlel i po mimosportovní stránce?

Život v Itálii je super. Pohoda, žádný stres, krásná země. A italskou kuchyni nemá cenu komentovat. Domů je to také relativně kousek.

Máte už představu o příští sezoně?

Cítil jsem se výborně, chci hrát i v příští sezoně. Itálie pro mě byla optimálním místem, takže bych tam chtěl pokračovat. Myslím, že se dohodnu. Více budu vědět v příštích dnech.

LADISLAV BENÝŠEK

Narozen: 24. března 1975

Výška: 186 cm

Váha: 88 kg

Hráčská kariéra: HC Olomouc, Cape Breton Oilers (AHL), Sparta Praha, Edmonton Oilers, Hamilton Bulldogs (AHL), Minnesota Wild, Houston Aeros (AHL), IFK Helsinki (Fin.), Leksand (Švéd.), Rouen (Fra), Totempo (Dán.), HC Fassa (It.), HC Asiago (It.).