Jedenadvacetiletý odchovanec litvínovského hokeje Matai měl i nadále působit ve Lvu. Jenže poté co pražský tým zrušil svoji plánovanou účast v novém ročníku KHL si musel stejně jako ostatní spoluhráči hledat nové angažmá. Nakonec Matai zakotvil v týmu extraligového nováčka z Olomouce a poprvé v kariéře si tak zahraje nejvyšší českou soutěž.

„Jsme rádi, že s námi Kuba podepsal smlouvu. Je to mladý a perspektivní hráč, který má navíc zkušenosti z KHL. Má vlastnosti drzého útočníka, který je silný na puku a umí být tvrdý v soubojích," uvedl generální manažer HC Olomouc Erik Fürst na oficiálním klubovém webu.

Útočník Jakub Matai si své první starty v KHL připsal již v osmnácti letech v týmu Lva Poprad. Ve zmiňované sezoně 2011/2012 ale více odehrál za tým juniorky Tatranskí Vlci. Následoval jeho návrat do severních Čech, konkrétně do Ústí nad Labem a v předloňské sezoně tak v první lize nastupoval i proti olomouckým Kohoutům.

V uplynulém ročníku přišla Mataiova velká šance v KHL v týmu Lva Praha a mladý útočník ji chytil za pačesy. V základní části sice odehrál jen devatenáct zápasů, jelikož bojoval rovněž v první lize v týmu Litoměřic. V play off KHL však Matai dostával pravidelně důvěru trenéra Kariho Jalonena. Za Lva ve vyřazovací části KHL odehrál jednadvacet duelů, během kterých nasbíral tři body. Kromě zkušeností z mezinárodní klubové soutěže Jakub Matai okusil i atmosféru v reprezentačním výběru a v sezoně 2010/2011 si zahrál světový šampionát osmnáctiletých.

Jakub Matai přichází do Olomouce oficiálně z Ústí nad Labem, které bylo jeho kmenovým mužstvem. K týmu Kohoutů se připojí na startu přípravy na ledě, který je naplánován na 21. července.