Stav 3:3, 44. minuta důležitého zápasu. Tobiáš Handl uniká do přečíslení, po levé ruce má Jana Káňu.

Nahrávka? Ne, mladičký útočník si ve svém desátém extraligovém utkání počínal jako ryzí střelec.

„Ve středním pásmu jsem se dostal k puku a viděl jsem, že jdeme dva na jednoho. Celou dobu jsem chtěl nahrávat, ale v poslední chvíli jsem si to rozmyslel a vystřelil jsem,“ popsal, co se mu honilo hlavou.

Byla z toho jeho první trefa mezi tuzemskou mužskou elitou. Zážitek na celý život.

„Dát gól je splněný sen. Kdybychom ale vyhráli, je to o sto procent lepší,“ zamrzelo Handla.

Gólový puk mu donesl kapitán

Rýsoval se totiž pohádkový příběh. Jeho premiérový gól mohl mít dodatek „vítězný“, 57 vteřin před koncem třetí části si ale vzal tužku litvínovský bek Marek Trončinský a happy end mladému útočníkovi ve scénáři utkání škrt. Verva pak v prodloužení dokonala svůj obrat.

Mora přitom měla jednoho ze svých konkurentů v boji o desítku na lopatě.

„Už jsme si asi mysleli, že to půjde samo. Chodili jsme zbytečně moc dopředu, chtěli jsme dát další gól, ale místo toho jsme dostali ty dva lepeňáky,“ připomněl zřejmě zlomové momenty zápasu na konci druhého dějství.

I když Handl svým gólem nakonec nerozhodl, šlo o výjimečný okamžik. Jaké byly ohlasy spoluhráčů?

„Že mi gratulují a jen tak dál,“ poodkryl. Puk na památku má. „Donesl mi ho Martin Vyrůbalík,“ prozradil Handl. Byl to právě kapitán Mory, kdo Handlovi přiťukl kotouč do úniku.

Přednost 194 centimetrů

V sestavě Kohoutů se objevuje téměř pravidelně od začátku ledna. Sbírá minutu po minutě, zlepšuje. A sám to cítí.

„Myslím si, že jsem se s tím už docela srovnal. Ze začátku mi to přišlo takové horší, ale teď už mi to přijde jako normální zápas,“ mírně překvapil dlouhán, který ve svých 16 letech měří 194 centimetrů.

Možná i proto dostává v áčku víc příležitostí než v juniorce produktivnější Josef Podlaha či Michal Matiaško.

Handl v extralize debutoval 7. prosince proti Zlínu, před reprezentační pauzou zapsal díky asistenci na jeden z gólů proti Třinci první bod. Vyhlížel už i premiérovou branku?

„Nějak jsem o tom nepřemýšlel, chtěl jsem hrát hlavně naplno. Gól je jenom plus,“ řekl skromně.

Z olympiády rovnou do ligy

Jeho mladé tělo musí dobře regenerovat. Vždyť v posledních dnech byl v jednom kole.

Sotva vysedl z letadla a na krku se mu dohoupala zlatá medaile za vítězství na Evropském olympijském festivalu mládeže v Sarajevu, navlékl na sebe znovu hokejový mundúr.

„V sobotu ve tři hodiny jsme přiletěli do Prahy. Před zápasem jsem byl na rozbruslení, jinak to bylo všechno. Šel jsem prakticky rovnou do zápasu,“ popsal hektický víkend.

Reprezentačnímu výběru do 17 let, který mimochodem vede trenér olomoucké juniorky Karel Beran, pomohl ke zlatu dvěma góly ve třech zápasech. Celou českou výpravu navíc na slavnostním zahájení vedl jako vlajkonoš.

„Jsou to neskutečné pocity. Žádnou olympiádu už nikdy nemusím vůbec zažít,“ byl Handl nadšený z turnaje, na němž nastoupil i další zástupce olomouckého hokeje – sedmnáctiletý útočník Joshua James Mácha.

O dnech, které Handl nyní zažívá, by se mu před sezonou ani nesnilo. „O tom jsem ani nikdy nepřemýšlel,“ přikývl.

Ve stopách otce

Víte, že jméno Handl není na dresu olomoucké Mory natisknuto poprvé? Jeho otec Pavel je totiž rovněž odchovancem místního hokeje a za A-tým odehrál na přelomu 80. a 90. let hned šest sezon.

Historický titul v roce 1994 jej sice minul, o to větší mu radost mu teď musí dělat výkony jeho syna Tobiáše.

„Táta je na mě asi pyšný. Chce, abych to dotáhl daleko,“ usmál se Handl junior.

Odmala věděl, že jednou bude jako táta. „Ano, chtěl jsem jít v jeho šlépějích. Hokej pro mě vždycky byl na prvním místě,“ prohlásil s nadšením.

Kdyby do konce základní části svůj střelecký lístek o pár kousků vylepšil, přišlo by to Olomouci jen a jen vhod. Zvlášť, když klíčové útočníky jako Zbyněk Irgl, Petr Kolouch či Lukáš Nahodil stále trápí zdravotní potíže.

Okolo desátého místa je to navíc teď tak namačkané, že další ztráty by mohly vidinu účasti ve vyřazovacích bojích oddálit.

„Zápas s Litvínovem byl důležitý. Musíme ale v úterý porazit Spartu a věřit, že to bude jen lepší a lepší,“ dodal s optimismem Handl před dnešním střetnutím proti dalšímu přímému konkurentovi v tahanici o předkolo.