„Tenkrát klub nebyl připravený na to, abychom sem extraligu převedli. Teď si myslím, že je klub dál," říká před nadcházející baráží generální manažer Erik Fürst (na snímku níže vpravo).

Generální manažer HC Olomouc Erik FürstPřed sezonou ani v jejím průběhu se nijak nahlas nemluvilo o postupu do extraligové baráže. Bylo to spíš jen takové tajné přání?
Pokud chceme něco dělat, tak to chceme dělat co nejlépe. Nebudeme vyřvávat, že chceme do baráže. Chtěli jsme dojít co nejdál, což se nám částečně podařilo. Baráž je ale teprve před námi.

Věřili jste i po přibývajících zraněních hráčů, že na baráž dosáhnete?
Kádr se nám podařilo částečně doplnit a zároveň jsem věřil, že mančaft je natolik silný, že to zvládneme.

Co pro vás vůbec účast v extraligové baráži znamená?
Jsem přesvědčený, že na nejvyšší soutěž máme. A co to znamená? Je to vyústění dlouhodobé práce, která se tady léta dělá.

Baráž by zároveň mohla znamenat i jakési zviditelnění před olomouckou veřejností, městem nebo sponzory.
Hokej děláme pro lidi, aby se jim hra líbila. To je nejdůležitější. Zviditelnění je až druhotný efekt. Prvotní efekt představuje, že se jedná o nějaký výsledek naší práce, která se tady několik let dělá.

Pozitivní navíc je, že kádr je většinou složený z hráčů, kteří v klubu působí dlouhodobě, a příležitost dostávají i vlastní odchovanci.
Je to přesně tak. Kromě Koloucha, Kucsery, Kašíka, Halásze a Hampla jsou to olomoučtí hráči.

Budou moci v baráži hrát hokejisté, kteří jsou v Olomouci na střídavé starty?
Skončil Adam Rufer. Odvedl super práci, za což mu musíme poděkovat. Baráž je ale součástí extraligy a nemůžeme pokračovat ve střídavých startech.

Jaké cíle si pro baráž dáváte?
Moc bych chtěl uspět. Tečka. Nechci to rozvádět.

Zimák základní požadavky splňuje

Pokud byste však postoupili do extraligy, je reálné v příští sezoně v Olomouci nejvyšší soutěž hrát?
Jsem přesvědčený, že ano.

Takže byste byli schopni sehnat potřebné peníze?
Když postoupíte do extraligy, tak se nabalují firmy, které mají zájem o reklamu. Myslím si, že v tomto regionu, kde extraliga není, by na tuto soutěž lidé dojížděli. Proč jim extraligu sem opět nedat. Zvlášť když už tady byla.

Před několika lety jste však odmítli od Znojma převzít extraligovou licenci. Teď byste si na nejvyšší soutěž troufli. Co se změnilo?
To je o čtyřleté práci. Tenkrát klub nebyl připravený na to, abychom sem extraligu převedli. Teď si myslím, že je klub dál. Dovedu si představit, že by se v Olomouci opět hrála extraliga.

Nebojíte se toho, že by klub za rok z extraligy sestoupil a nastaly by velké problémy?
Samozřejmě všechno záleží na zajištění sezony. Musí se k tomu ale přidat město a sponzoři. Nemůžeme si říct, my jsme extraligu vybojovali, budeme ji hrát a všichni budou čekat, jak to dopadne. Je to o spoustě jednání a faktorů, které se musí naplnit. Třeba Boleslav postoupila do extraligy, několik sezon ji hrála a pak sestoupila. Hokej tam ale neskončil a klub není v dluzích.

A co stadion, který je v katastrofálním stavu? Ten splňuje extraligová kritéria?
Musely by se udělat nějaké úpravy, kterých není mnoho. Extraliga by se tady mohla hrát. Základní požadavky, které na extraligu jsou, což je 3500 míst k sezení a 5000 celková kapacita, tento stadion splňuje. Všechno ostatní jsou stavební úpravy.

První liga je také profesionální soutěž

Už pro baráž jste museli splnit určité podmínky.
S instalováním kamer se nevyskytly žádné potíže. Přijela specializovaná firma, která řekla, za jakých podmínek zařízení nainstaluje. Pak se musely podepsat výzbroje. Šéf extraligy Josef Řezníček tady kontroloval dresy, stav kabiny, podepsal brankářské výzbroje. To byly opravdu drobnosti. Největší problém byly kamery, které se zajistily.

Vy jste dlouhodobě usilovali o širší extraligovou baráž. Vyhovuje vám současný model se čtyřmi týmy a dvanácti koly?
Myslím si, že je to úžasná soutěž pro diváka i pro hokej. Nemám k tomu žádné výhrady. Podle mě musí být všichni spokojeni.

Současný model je určitě daleko spravedlivější vůči prvoligovým týmům.
Síly jsou rozloženy naprosto rovnoměrně. Semifinále první ligy, pokud by se hrálo na sedm zápasů, by skončilo ve středu a play-out extraligy ve čtvrtek. Soutěže končí stejně. V baráži hraje každý s každým dvakrát doma, dvakrát venku. Šance na postup jsou naprosto vyrovnané. Bude se jednat pouze o sportovní stránku.

Na druhou stranu hokejisty čeká velká porce zápasů, na kterou nejsou prvoligoví hráči zvyklí.
První liga je stejně jako extraliga profesionální soutěž. Hráči na to musí být připraveni, pokud chtějí něco dokázat. První ligou prochází spousta hráčů, pro něž to může být odrazový stupínek k extralize. Pokud něco chtějí dokázat, a věřím tomu, že těch kluků je většina, tak se sami na to musí připravit.

Příjmy ze vstupného? Každá koruna se hodí

První liga však v porovnání s extraligou od září pokračuje v jednom kuse bez přestávky.
Máte pravdu. Extraliga má reprezentační přestávky, ale na druhou stranu spoustu vložených kol. V obou soutěžích se v základní části odehraje 52 kol.

Extraligová baráž má poslední kolo na programu 19. dubna. Olomoucký klub letní přípravu obvykle začíná poslední týden v dubnu. O kolik bude tentokrát příprava posunuta?
To je otázka na trenéry. Je to předčasné. Jakmile baráž skončí, tak si sedneme a uděláme plán. Letní příprava bude samozřejmě kratší.

Play off na olomoucký stadion přilákalo vysoké návštěvy a dá se očekávat, že to bude pokračovat i v baráži. Jsou pro vás příjmy ze vstupného výrazným vylepšením rozpočtu?
Samozřejmě. Každá korunu pro klub je vítaná. Peněz ve sportu není nikdy nazbyt.

Mimo prvoligového týmu prožívají vynikající sezonu i extraligoví junioři, kteří ve středu rozehráli semifinálovou sérii se Spartou. Věříte v úspěch i v této mládežnické kategorii?
Budou to mít hodně těžké, ale věřím.

SOUVISEJÍCÍ:

Mora startuje baráž v neděli v Liberci. Tady je ROZPIS zápasů

Není kde bruslit, nový zimák je jen na papíře. Příprava prý ale pokročila