Zdálo se, že ideální chvilku na zakončení prováhal, objel branku, s pukem se dostal skoro až k modré čáře. Pak ale Aleš Jergl vyslal ze svého zápěstí tak přesný projektil, až spadla brada na zem. Jeho výstavní trefa v 50. minutě rozhodla o první výhře od 7. prosince, kdy Mora doma porazila Zlín 2:1.

„Viděl jsem, že brankář není nakloněný úplně k tyčce, že má místo kolem hlavy. Tak jsem to zkusil a naštěstí to vyšlo, takže super,“ popsal Jergl, jak se mu povedlo překonat jinak vynikajícího Dominika Pavláta v kleci Pirátů.

V ZAKONČENÍ DLOUHO CHYBĚL DŮRAZ

Jeho gól byl tak trochu opakem toho, co Kohouti v celém utkání předváděli. Hodně akcí přehrávali, často zbytečně hledali lépe postaveného spoluhráče. „Opticky to vypadalo, že máme víc ze hry, ale byli jsme nedůrazní v zakončení. Naštěstí jsme to ale zlomili,“ těšilo trenéra Jana Tomajka, který se společně s kolegou Zdeňkem Motákem musel obejít bez Petra Koloucha, který se zotavuje z tvrdého hitu zlínského Zdeňka Okála.

Jeho tým navíc musel od 11. minuty dohánět jednogólovou ztrátu. Radek Duda nápaditě zpoza branky poslal puk přesně na hůl Adama Dlouhého, který z první velké šance překonal Branislava Konráda.

„Nemyslím si, že jsme v první třetině hráli špatně, ale nezachytávali jsme soupeřovy útoky, špatně jsme dobruslovali,“ zmínil Tomajko.

ELEGANTNÍ OSTŘÍŽKOVO SÓLO

Za sedm minut na tom byli ale oba celky zase stejně. Ostřížek elegantně obešel jednoho z chomutovských obránců a bekhendovou kličkou si povodil i Pavláta.

„Viděl jsem, že obránci couvají, tak jsem to zkusil nakopnout. Jel jsem proti bekovi jeden na jednoho, naznačil jsem střelu, on stáhl nohy k sobě, trošku přibrzdil. Zkusil jsem to pak do bekhendu a dal jsem gól. Konečně mi to tam po pár zápasech padlo,“ vrátil se ke své trefě Ostřížek.

Pak se ale Kohouti v koncovce trápili. A málem je to mrzelo. „Chomutov měl šance, v nichž mohl rozhodnout. Naštěstí nás podržel Braňo Konrád, pro kterého to vůbec nebyl jednoduchý zápas. Šlo na něj jen 14 střel,“ uvedl Tomajko na adresu slovenského brankáře, který dostal přednost před kolegou Janem Lukášem, který se parádně předvedl v pátek ve Zlíně.

Ve třetí třetině ale byla na Hanácích vidět velká chuť zažít doma vítěznou radost. Na Pavláta v ní vyslali dohromady 24 střel. Mladík v chomutovské brance ale dlouho zdatně odolával, jednou i za pomoci tyče.

Když pak ale švihl ve formě hrající Jergl, byl bez šance. Jednalo se už o jeho 11. trefu v sezoně. „Musím ale pracovat dál,“ prohlásila opora Kohoutů z posledních týdnů.

Galapředstavení první útočné olomoucké letky pak dvě minuty před koncem dovršil Jan Knotek. Ten dvě minuty před třetí sirénou ukázal, co Olomouci celý zápas chybělo – důraz na brankovišti. Proti jeho gólové dorážce sice hostující brankář protestoval, ale Knotek v jeho hájemství nestál. Sudí si gólem byli jistí.

Kohouti tak nakonec úspěšně navázali na páteční triumf ze Zlína. Ale hlavně zlomili domácí bídu. „Bylo to vydřené, moc nám to nelepilo. Nebylo to z naší strany úplně ono, ale je dobře, že jsme to zvládli otočit ve svůj prospěch. Potřebovali jsme ukopat takové vítězství,“ oddechl si Ostřížek.

HROZILO, ŽE SE NEBUDE HRÁT

Ve hře ale bylo, že by Kohouti zápas vyhráli i bez boje. Médii proběhla zpráva o tom, že platební morálka v chomutovském klubu tápe a hráči hrozili bojkotem nedělního utkání.

Jak to ovlivnilo přípravu na zápas? „Je to nepříjemné, na nás ale je, abychom se soustředili na svoji práci. Jsme profíci. Tyhle problémy jsou na vedení klubu,“ řekl na tiskové konferenci Jan Šťastný, asistent trenéra Vladimíra Růžičky.

Přesto však v kádru předposledního týmu pár opor chybělo. S finančními potížemi to ale souvislost nemělo. „Ráno nám onemocněl brankář Justin Peters, dobře se necítil ani Vláďa Růžička. Během zápasu nám pak kvůli zranění v horní části odstoupil i Honza Stránský,“ vysvětlil Šťastný.

Piráti navzdory tomu, že Konráda tolikrát nezaměstnali, nebyli od bodů daleko. „Nedali jsme šance ve druhé třetině, tam podle mě byla možnost Olomouc porazit. Bohužel, hrajeme vyrovnané zápasy, ale nedokážeme je zlomit na svoji stranu,“ mrzelo ho.

Chomutov tak ztrácí na první „nebarážovou“ pozici aktuálně pět bodů. Mora se po druhé výhře za sebou vyhoupla na sedmou příčku, šestá Kometa má momentálně o čtyři body víc.

Pokusí se Mora proniknout na pozice zajišťující přímý postup do čtvrtfinále? „Nebudeme počítat body, to je vždycky cesta do pekla. Budeme hrát tak, abychom vyhráli co nejvíc zápasů a potvrdili, že máme na to hrát s každým,“ nechtěl předbíhat Ostřížek.
Další body můžou Kohouti přidat už v úterý v Karlových Varech.

HC Olomouc – Piráti Chomutov 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Ostřížek (Jaroměřský), 50. Jergl, 58. J. Knotek (Jaroměřský, Jergl) – 11. A. Dlouhý (Duda, Knot). Rozhodčí: Hradil, Kubičík – Kis, Rampír. Vyloučení: 2:6. Bez využití. Diváci: 3 864.

Olomouc: Konrád – Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, J. Galvas, Švrček, Rutar – Ostřížek, J. Knotek, Jergl – Burian, Strapáč, Irgl – Laš, Skladaný, Mráz – Handl, V. Tomeček. Trenéři: Moták a Tomajko.

Chomutov: Pavlát – L. Kovář, Valach, Dietz, Knot, Jank, Buchtela, Trefný – Marjamäki, Sklenář, T. Svoboda – Koblasa, Huml, J. Stránský – A. Dlouhý, Raška, Duda – Chrpa, Gut, J. Havel. Trenéři: Růžička st., Martínek a Šťastný.

Autor: David Jahoda