Hanáci tak dokázali opět uspět na hřišti Draků po téměř čtyřech letech (nesmíme však opomenout, že mezitím Šumperk působil dvě sezony o soutěž níž a tudíž se s Kohouty v mistrovských zápasech nepotkával).

Sobotní duel se odehrál ve vysokém a ofenzivním tempu, jak se na souboj tradičních rivalů sluší. Drakům rozhodně nejde upřít enormní snaha, ale hokejovějším týmem byla tentokrát Olomouc.

Domácí si pak vybrali zápas, ve kterém jim to, jak se říká, nelepilo. Hosté nakročili za tříbodovým úspěchem především povedenou první třetinou.

„Asi jsme si to štěstí vybrali v minulém zápase proti Ústí, je to obrovská škoda, prohrát doma v derby. Bohužel jsme dostali dva rychlé góly a místo toho, abychom se rychle pokusili dát kontaktní branku, tak jsme později inkasovali potřetí a pak už se to těžko otáčelo," uvedl smutně trenér Draků Radek Kučera.

Tribuna během utkání Draků s Olomoucí.Především v první části to vypadalo, jakoby tíha derby svazovala domácím ruce. Šumperk se jen těžce dostával do šancí, naopak Mora si v útočném pásmu soupeře počínala daleko odvážněji a navíc jí vyšel začátek.

„Ze začátku tam možná byla na naší straně trochu nervozita, obtížně jsme se prosazovali přes střední pásmo, hodně puků nám odskakovalo, těžko jsme zakládali útok," řekl dále lodivod Draků.

Již ve 4. minutě otevřel skóre utkání Ondřej Švaňhal, když šikovně tečoval Lhotského skákavou střelu od modré čáry. Záhy sice mohl Šumperk srovnat krok, ale dorážku protivníka lapil pozorný Libor Kašík.

Později se díky chybám domácí defenzivy dostala Olomouc hned do tří gólovek, tentokrát se ale vyznamenal naopak gólman Draků Tomáš Štůrala.

Jenže těsně před přestávkou již nestačil na souhru Vodného a zakončujícího Kucharczyka, jenž byl zcela sám před odkrytou šumperskou klecí – 0:2.

O chvíli později se prezentoval dobrou střelou z první ve svém premiérovém zápase za Draky Lukáš Finsterle, nová posila ze Zlína, ale trefil jen Kašíkův beton.

Další komplikace pro celek Salithu přišla ve 25. minutě, kdy sice domácí hráli přesilovku, na modré čáře však ztratili kotouč a Mora z protiútoku dva na jednoho zvýšila Divišem na rozdíl tří branek.

Ani takto nepříznivý vývoj Draky nepoložil a za bouřlivé podpory svých příznivců se mohutně tlačili do koncovky, jenže jejich tlak byl spíše platonický a bez kýženého efektu.

V polovině střetnutí vyvolal během šumperského oslabení emoce na tribunách ostrý střet Červenky s gólmanem Kašíkem, kterého domácí útočník u mantinelu poslal nekompromisně k zemi, vyfasoval tak dvě minuty a Draci se rázem museli bránit ve třech.

Olomoučtí fans v Šumperku.Při následné hře čtyři na pět se pak dostal do brejku Daniel Vrdlovec, kterému lapačkou zmařil šanci Kašík. Jenže po předchozím zákroku zjevně otřesený brankář hostů rozehrál puk z rukavice tak smolně, že si jej hodil do sítě a mezi tyčemi se nechal nahradit Halászem.

„Gólmana jsme střídali kvůli tomu, že byl atakován hráčem Šumperku, ne proto, že si dal vlastní gól. Libor si nic z toho nepamatuje, je nyní v nemocnici, patrně otřes mozku. K tomu zákroku, co bych tak asi řekl: no, já bych to jako hráč neudělal, takhle najet do gólmana," uvedl k jedné z inkriminovaných situací zápasu asistent trenéra Olomouce Jan Tomajko.

Snížení Draky znovu nabudilo, s koncovku si však domácí tým proti Moře opravdu netykal. Mrzet domácí mohou především nevyužité přesilovky ze závěru druhé a začátku třetí třetiny, kdy naopak v jedné z početních výhod mohli inkasovat po výpadu Matěje Pekra.

Až v 50. minutě se Olomouc radovala počtvrté, kdy se spornou dorážkou z brankoviště přes ležícího Štůralu prosadil při přesilovce svou druhou trefou večera Richard Diviš a definitivně tak rozhodl o osudu zápasu.

Poslední slovo nakonec patřilo domácím, kteří byli za své nadšení odměněni alespoň snížením, kdy rychlý brejk po levém křídle zakončil střelou pod víko Jakub Hulva.

„Vyhráli jsme, protože jsme byli po většinu času lepší, měli jsme i více šancí, výhra je zcela zasloužená. Byli jsme ale lepší v každé třetině, proto jsme vyhráli. Šumperk jsme nenechali vůbec nadechnout a zápas jsme pořád kontrolovali," míní Tomajko.

„A že jsme tady dlouho nevyhráli, to možná někteří hráči, co jsou v Olomouci déle, měli v hlavě, ale já osobně ne a myslím si, že na to hráči moc nemysleli. Spíše jsme se připravovali na to, že tu bude hodně bouřlivá atmosféra," doplnil své hodnocení derby olomoucký asistent.

„Dnes rozhodlo, že jsme šli pozdě do tlaku, což vyplynulo ze hry, když Olomouc vedla a potom již kontrolovala výsledek. Každopádně jsme odehráli dobrý zápas, nemáme se za co stydět, ale dnes nám vyschl střelecký prach," prozradil šumperský kouč Radek Kučera.

Kromě již zmíněného gólmana Olomouce Libora Kašíka nedohrál na druhé straně sobotní derby ani zkušený útočník Draků Karel Plášek.

„Karel měl dva dny nějaké střevní potíže, absolvoval sice včerejší trénink a nastoupil i do dnešního utkání, ale po první části jsme ho museli stáhnout ze hry, protože bylo vidět, že se stále necítí dobře, nechtěli jsme riskovat a nemělo cenu, aby se tam trápil," sdělil Kučera.

„Museli jsme tedy přeskládat sestavu, možná, kdybychom hráli kompletní, třeba by zápas vypadal jinak, ale to je opravdu kdyby. Každopádně jednoho hráče by měli být ostatní schopní nahradit," řekl závěrem Radek Kučera.

Salith Šumperk – HC Olomouc 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Branky: 32. Vrdlovec, 57. Hulva (Skoumal, Suchý) - 4. Švaňhal (Lhotský, Diviš), 18. Kucharczyk (Vodný, Bartoň), 25. Diviš (Selingr), 50. Diviš (Cartelli). Vyloučení: 7:9. Využití: 0:1. V oslabení: 1:1. Střely na branku: 39:32. Rozhodčí: Doležal - Barteček, Moravec. Diváci: 1943.
Šumperk: Štůrala – Novotný, Holík, Sedlák, Gewiese, Tesařík, Suchý, Bail, Pastor – Staněk, Plášek, Haas – Vrdlovec, Hulva, Rufer – Červenka, Skoumal, Cink – Kindl, Finsterle. Trenér: Radek Kučera.
Olomouc: Kašík (32. Halász) – R. Staněk, Bartoň, Lhotský, Nedbálek, Cartelli, Houdek, Janáček, Valenta – Pekr, Řípa, Herman – Švaňhal, Diviš, Selingr – Rác, Kucharczyk, Vodný – Heža. Trenér: Petr Fiala.

tabulka.