Olomoučtí hokejisté by měli těžit z relativního klidu, s nímž do kvalifikace vstupují. Chomutov a Kladno se budou snažit udržet nejvyšší soutěž, Mladá Boleslav si již před sezonou dala za cíl návrat do extraligy.

„Oproti extraligovým týmům máme výhodu, že nejsme pod takovým tlakem. My nic ztratit nemáme a můžeme jen získat. Věřím, že budeme hrát uvolněně. Doufám, že si to kluci užijí a prodají to, co předváděli celou sezonu," řekl trenér a majitel klubu v jedné osobě Jiří Dopita.

Postoupit se dá

Jiří DopitaKohouti však v baráži nechtějí plnit roli přihlížejícího komparzu.

„Nechceme baráž odehrát tak, že jsme se tam dostali a sezona pro nás skončila. Věřím, že se kluci budou chtít o postup poprat. Uděláme všechno pro to, aby to vyšlo. Když budou kluci hrát jako proti Jihlavě, tak nebudeme v žádné roli outsidera," věří Dopita, že hráči naváží na kvalitní semifinálovou­ sérii.

„Postoupit se dá přes oba extraligové týmy. Boleslav šla do sezony s rozpočtem, že se chtějí o postup každopádně poprat. My nebudeme hrát žádnou druhořadou roli. Doufám, že budeme o postup hrát do posledního kola. Budeme se to letos snažit zvládnout," věří Dopita.

Zkušenosti z loňska

Zároveň doufá, že týmu prospěje loňská zkušenost.

„Většina kluků baráž hrála vloni, takže vědí, do čeho jdou. Je to určitá výhoda," poznamenal majitel olomouckého klubu.

A to by právě měla být výhoda prvoligových týmů.

Zatímco extraligové celky odehrály nadstavbu jen z povinnosti, protože start v baráži měly jistý, prvoligové týmy mají za sebou ostré čtvrtfinálové a semifinálové série.

„Nadstavbová utkání extraligy jsem neviděl, takže nevím, v jakém tempu to hráli. Záleží na každém, jak to pojme. Pokud se chtějí extraligové týmy zachránit, tak nemůžou nic šidit. Od začátku nadstavby věděli, že budou hrát baráž, takže si myslím, že nic neodflákli," poznamenal.

Fanoušci výhodou 

Dalším plusem prvoligových vyzyvatelů je podpora fanoušků.

Zatímco pro škodováky a Moru baráž znamená vyvrcholení sezony, extraligová družstva by se této části sezony nejraději vyhnula.

„Uvidíme. Moc lidí teď v Kladně na hokej nechodilo, v Chomutově to taky nebyla žádná sláva," řekl Dopita k podpoře Kladna a Chomutova.

Nijak příznivě ale nepůsobí rozlosování. Olomoučtí hokejisté totiž ve středu začínají v Chomutově, poté následuje páteční zápas v Mladé Boleslavi a tři domácí zápasy.

„Prostě to tak bylo rozlosované a my to nijak neovlivníme. Kdybychom v prvních dvou kolech něco uhráli, tak nám to pomůže. Pro Chomutov může být svazující hrát první utkání doma. Celou sezonu se trápí a my je na jejich stadionu můžeme nachytat. Pro nás to není nic nevýhodného," tvrdí Dopita.

Bez Kindla, zato s Rácem

Olomoucký tým opustil útočník Denis Kindl, kterého si stáhl extraligový Třinec, a naopak se do sestavy vrací Roman Rác.

Zatímco v obraně mají trenéři v záloze ještě další hráče, v útoku už mohou sáhnout jen po mladících.

„Hráli jsme s Litoměřicemi druhé utkání a odstoupili čtyři hráči. Stát se může cokoliv. Někdy stačí dvacet lidí, jindy je třicet málo. Nějaké hráče v záloze ještě máme," okomentoval Dopita stávající kádr.

Vzhledem k odchodu Denise Kindla dojde ke změnám ve druhém a čtvrtém útoku.

Druhá formace bude hrát ve složení Pekr, Rác, Vodný a čtvrtá Jergl, Diviš, Švaňhal.

„Ráček s Voďasem takhle hráli už v sezoně. Uvidíme, jak to bude fungovat. O odchodu Denise Kindla jsme věděli předem. Byli bychom raději, kdyby tady zůstal a měli jsme širší kádr," přiznal Dopita.

Roman Rác přitom v sezoně nastupoval na pravém křídle, teď se ale postaví na centra.

„Vzájemně se budou doplňovat. Jsou to šikovní hráči, takže věřím, že to bude fungovat. V dnešním hokeji se musí hráči protáčet a doplňovat. Měli by to zvládnout," věří Dopita.