Žádné cestování. Jak v pátek, tak v neděli se Kohouti představí před vlastními fanoušky. V obou případech je čekají pořádné výzvy.

Nejprve Sparta. Jeden z nejlepších celků aktuálního ročníku, která je momentálně na druhém místě tabulky. Ale taky v posledních zápasech trochu tápe. Z předešlých třech duelů dokázali svěřenci německého generála Uweho Kruppa získat jen dva body. Po prohrách s Kladnem a Zlínem byli Pražané rádi, že doma za dva body přemohli Pardubice.

„Dívali jsme se, jak hrají. Přijede výborný tým, hrají vysoko a jsou v pohodě. Doufám, že přijde hodně lidí a my potvrdíme vzestupnou tendenci výkonů,“ říká pro webové stránky HC Olomouc útočník Jan Knotek.

Další věc, která by mohla hrát svěřencům trenérského dua Moták & Tomajko do karet je poslední vzájemný zápas, který v O2 aréně Hanáci zvládli v poměru 2:1. Sparťané zase mají dobré vzpomínky na utkání v plecharéně, které ve 13. kole ovládli v poměru 4:0.

Obrat Spartu o body by byl pro Kohouty příjemný bonus. Jejich výkony mají sice k ideálu pořád daleko, ale v posledních dvou duelech se jim povedlo vyválčit všech šest bodů. Velkou zásluhu na tom měl brankář Branislav Konrád, který proti Hradci Králové vůbec neinkasoval, v Litvínově kryl 43 z celkových 44 střel domácích

„Nebylo to z naší strany povedené utkání, Litvínov hrál od začátku dobře,“ uznal Knotek.

V neděli by pak mohla Olomouc udělat další podstatný krok směrem k jistému obejití sestupové bažiny. Její aktuální náskok na poslední místo činí 15 bodů, před dvanáctými Vítkovicemi, které v ohrožení sestupu jsou stále dost vážně, jsou napřed o deset bodů.

Vítkovice změna trenéra nakopla

Když Mora naposledy hostila Vítkovice, víc než o zápase se mluvilo o tiskové konferenci, která následovala. Slovní přestřelka Zdeňka Motáka a Jakuba Petra už je ale dávno pryč, věci se navíc stihly za tu dobu dost rychle změnit. Petr dostal na začátku prosince padáka a jeho místo převzal Motákův bývalý kolega Mojmír Trličík. Teď se dá čekat spíše přátelské povídání, pokud tedy oba pánové mezi novináře zavítají a nedají přednost svým parťákům.

Ani Petr už není bez práce, včera byl jmenován koučem reprezentační osmnáctky, kterou už v minulosti trénoval a dokonce s ní v roce 2014 dosáhl stříbro z mistrovství světa. Zajímavostí je, že nahradil Karla Berana, který jinak trénuje olomoucké juniorské mužstvo. Už poslední vzájemný zápas hrály Vítkovice pod vedením Trličíka a jeho kolegů Rostislava Klesly a Ladislava Svozila. Mora tehdy v Ostravě padla 3:5.

Sparta i Vítkovice posilovaly kádr

Jinak zvlášť ovšem změna trenérů Vítkovicím nepomohlo, proto se klubové vedení rozhodlo sáhnout i k výrazným hráčským změnám. Jen v tomto týdnu Ostravané dvakrát měnili. Nejprve poslali do Hradce Králové zadáka Petra Šidlíka, za něhož získali jiného beka Mislava Rosandiče. Den nato udělaly Vítkovice obchod s Kometou Brno. Za útočníka Šimona Stránského a obránce Daniela Krenželoka dostali zkušeného centra Jana Hrušku. Oba novici si premiéru za svůj nový tým odbyli už v úterý, moc šťastně na ni ale vzpomínat nebudou. Vedoucí Liberec Ostravany v dohrávce zostudil v poměru 7:3.

Předtím, než se uzavře přestupové okna, což bude na konci ledna, je na trhu aktivní také Sparta. Ta před týdnem přivedla do obrany z německého Ingolstadtu finského veterána Villeho Koistinena, včera oficiálně potvrdila návrat Michala Neuvirtha, který doplní už tak kvalitní brankářskou dvojici Matěj Machovský & Jakub Sedláček. V pondělí si navíc Pražané pojistili služby kapitána Michala Řepíka až do roku 2023.

V olomouckém klubu je zatím klid, alespoň navenek. Dost možná se Hanáci pokusí kýženou desítku urvat s kádrem, kterým nyní disponují.

Vémolovo čestné buly a zápas pro legendu Duba

Oba nadcházející domácí zápasy olomouckých hokejistů budou mít zajímavá zpestření. V pátek před startem souboje proti Spartě vhodí čestné buly slavný zápasník smíšených bojových umění (MMA) a rodák z Olomouce Karlos „Terminátor“ Vémola. V neděli proti Vítkovicím se pak Kohouti v první třetině představí ve speciálních dresech, jejíž dominantou bude podobizna Karla Duba, ještě nedávného kustoda A-týmu a člověka, který byl u zrodu klubu. Jde o dobročinný projekt Legenda legendám, do kterého se zapojí všechny týmy Tipsport extraligy i Chance ligy. Každý klub si na dres vybral svou legendu.