Až když se podíval na svůj dres, vše bylo jasné. Byla na něm totiž malá, avšak významná dekorace – „C“.

„Byl jsem překvapený a zároveň mi to udělalo radost,“ prozradil jeden z největších talentů olomouckého hokeje poslední doby.

Céčko rozhodně nemělo symbolizovat jen jakýsi dáreček na rozloučenou před odletem na juniorský šampionát.

„Dostal to zaslouženě, protože předvádí vynikající výkony. Věk nehraje roli, Kuba svoje místo v týmu má a má i respekt spoluhráčů,“ vysvětlil trenér Jan Tomajko, proč poté, co ze hry vypadl jiný alternující kapitán František Skladaný, nakázali kustodům lehce upravit právě Galvasův zápasový oděv.

„Navíc byl kapitánem i ve dvacítce,“ dodal jeden z lodivodů hanáckého celku.

Zasloužená odměna

Pro Galvase je to zasloužená odměna. Nikdo z Hanáků není vytěžovanější než on, průměrně odehraje za zápas 20 minut a 36 vteřin, s deseti body (2+8) rovněž vévodí týmovému bodování obránců. Zkrátka se vypracoval v nepostradatelnou část kohoutí defenzivy.

Bude proto zajímavé sledovat, jak se rozjetá Olomouc po reprezentační přestávce bez svého mladého vůdce obejde.

„Je to jeden z našich nejlepších obránců. Nadprůměrný, excelentní bek, pravděpodobně nám bude chybět hodně,“ prorokuje kouč Zdeněk Moták.

Galvas teď extraligové starosti přepne na ty reprezentační. V týmu, který se pod vedením Václava Varadi pokusí v kolébce hokeje utnout 13 let trvající české čekání na medaili z mistrovství světa dvacítek, bude patřit mezi stěžejní hráče. „Těším se, jak nejvíc to jde,“ uvedl.

Každý se to tam snaží nahecovat

Zavelí na cestě za medailovým snem opět v pozici kapitána? Nejen o tom se před středečním odletem do Kanady rozpovídal v rozhovoru pro Deník.

Kdy jste se dozvěděl, že budete proti Chomutovu kapitánem?
Když jsme měli v sobotu před odjezdem do Chomutova sraz, šel naproti mně Zbyňa Irgl a pozdravil mě: „Čau, kapitáne“. Zpočátku jsem tomu nevěřil, když jsem se pak ale podíval na dres, jak jsem si ho dával do tašky, bylo na něm céčko. Byl jsem překvapený a zároveň mi to udělalo radost, že jsem dostal šanci tímto způsobem tým vést.

Co vám k tomu řekli trenéři?
Máme docela marodku, kapitánů už se vystřídalo hodně a někteří tuhle funkci ani dělat nechtěli. Trenéři říkali, že jsem byl kapitán už ve dvacítkách, takže to byl pro ně logický tah. Prý na věku nezáleží, že to mám zažité, a tak to můžu dělat i tady.

Vnímal jste kapitánství během hry?
Zpočátku jsem na to myslel, ale hlavně jsem se snažil být v klidu, spíš to nevnímat a hrát nejlíp, jak umím. Samozřejmě byly tam nějaké drobnosti, které kapitán musí dělat, ale to bylo všechno v pohodě.

Musel jste mít jako správný kapitán před zápasem i nějaký proslov?
To naštěstí ne, nic povinného nebylo. Kluci jsou dospělí, nemá cenu jim nic říkat. Každý se to tam snaží nahecovat, v tom je to super. Nikdy to v tomhle směru není jen o kapitánovi, ale spíš o celém týmu.

Nějaké zápisné ale, předpokládám, bylo.
Jaryn (Jan Jaroměřský, pozn. red.) to má určitě zapsané (směje se). Vypisoval jsem něco i na výhru, škoda, že to nevyšlo.

Nic to ale nemění na tom, že za sebou jako tým máte vynikající období. Nemrzí vás svým způsobem, že teď musíte mužstvo opustit?
Je blbé, že to nejde nějak skloubit dohromady. Já ale věřím, že si to teď užiju zase s jinou partou kluků. Úplně nejlepší by pro mě bylo, kdyby kluci tady dál vyhrávali a já se jen vrátil na tu vítěznou vlnu.

Plný kanadský dům

Dres Olomouce zhruba na měsíc vyměníte za ten národní. Jak se na mistrovství juniorů těšíte?
Těším se, jak nejvíc to jde. Už jsem to mohl zažít minulý rok a je to opravdu super zážitek. Byl jsem z celé té akce úplně mimo (směje se). I letos jsem natěšený fakt hodně.

Navíc se bude hrát v Kanadě, kde je hokej téměř synonymem náboženství.
Navíc je super, že nás nasadili do skupiny, která se hraje ve Vancouveru. Máme tam Kanadu, takže přijde asi plný dům. Bude to neskutečný zážitek. I na to se těšíme.

Byla řeč o tom, že už jste kapitána u reprezentační dvacítky dělal. Svěří vám trenéři tuto roli i na šampionátu?
To se teprve dozvíme. Z toho, že jsem byl kapitán na přípravném turnaji, bych nechtěl dělat závěry. Je jedno, kdo bude kapitán, hlavně ať po celou dobu hrajeme jako tým. Kapitán už je druhá věc.

Asi ale počítáte s tím, že trenér Václav Varaďa na vás bude dost spoléhat…
To se ukáže nejspíš až na předturnajovém kempu. Když mi dá trenér důvěru, budu se snažit ji co nejlíp využít a pomoct týmu.

Meta: světová medaile

Vloni jste dokázali přejít přes čtvrtfinále, medaile ale utekla. Je velká motivace zlomit už 13 let dlouhé čekání?
Získat medaili je vždycky velká motivace. V našem případě je to meta, na kterou už dlouho žádný z výběrů nedosáhl, a my si to uvědomujeme. Na druhou stranu si z toho nechceme dělat zbytečně těžkou hlavu. Půjdeme do každého zápasu naplno, doufám, že nám to půjde.

V bojích o medaile jste na minulém MS tvrdě narazili proti Kanadě a pak USA. Bude i přesto tahle zkušenost nyní ku prospěchu?
Myslím, že by nám to mohlo pomoct. Je nás hodně těch, kteří ty zápasy vloni hráli. Určitě díky domu budeme zkušenější. Vyzkoušeli jsme si, že do medailových zápasů se projít dá. Myslím, že to můžeme zopakovat.

Určitě přijede Filip Zadina, nadějně to vypadá i s účastí Martinů Nečase a Kauta. Tým by měl být silný, souhlasíte?
Je super, že nám kluky, kteří hrají AHL, pustí. Bude to obrovský přínos. Celkově ten tým ale není špatný. Doufám, že se na to dobře připravíme a každý bude plnit to, co má.

DAVID JAHODA