„Naší největší slabinou byla obrana. Několik obránců bylo po zranění, museli nastoupit junioři. V play-off se ale ve vypjatých situacích projeví nezkušenost a nevyzrálost některých hráčů,“ musel přiznat ostravský kouč Jan Vavrečka.

Podobně kvality obou celků vnímal i olomoucký Petr Fiala. „Jako mužstvo jsme byli komplexnější. Brankáři a útočníci byli vyrovnaní, ale v obraně jsme měli navrch,“ dodal Fiala.

Celá série byla hodně útočná. Během pěti zápasů padlo 44 gólů, což je zdaleka nejvíc v porovnání s dalšími prvoligovými sériemi. „Hokej byl hodně ofenzivní. Věděli jsme, že soupeř není tak silný v obraně, ale má velmi rychlé brejkové útočníky,“ uvedl Fiala.

Právě rychlost ostravských hokejistů dělala olomouckým obránců největší potíže. „Měli jsme problémy v našem obranném pásmu, kde jsme se nedokázali vyrovnat s pohyblivými útočníky. V závěru základní části jsme takové problémy neměli,“ řekl Fiala.

Olomoučtí hokejisté byli před čtvrtfinále coby vítěz skupiny Východ v roli jasných favoritů. Sareze navíc během základní části odešli dva nejproduktivnější útočníci.

„Kluci, co odešli, byli zkušení. Na druhou stranu se nám ale ukázaly nové tváře. Ekonomická situace na Sareze ale byla taková, že nejlepší hráči odešli za lepším a Sareza si mohla oddychnout,“ vysvětlil Vavrečka.

Zároveň si uvědomoval, že postup jeho týmu by představoval překvapení. „Chtěli jsme potrápit Olomouc. Bylo by krásné postoupit do dalšího kola. I když Olomouc v domácím prostředí výrazně vyhrála, série byla vyrovnaná,“ dodal Vavrečka.

Pro olomoucké hokejisty je důležité, že sérii ukončili už po pěti zápasech a mají dostatek času na semifinálové přípravy. „Pět zápasů je optimální. Nikdo se nám nezranil, což je jeden z bodů, který prospěl celé sérii,“ poznamenal Fiala.

I když se čtvrtfinále nehrálo v rukavičkách, žádná extrémní vyhrocenost se nekonala. „Ve čtvrtfinále byly emoce, ale žádná neúcta mezi hráči. Pořád se hrálo v duchu fair play. Doufám, že to takhle bude pokračovat dál,“ věří Fiala.