Svěřenci kouče Daniela Tvrzníka ve čtvrtfinále vedli díky dvěma dvougólovým střelcům Petru Kafkovi a Patriku Šebkovi třikrát rozdílem dvou branek, ale Švýcaři si skvělým závěrem vynutili prodloužení. V 39. minutě snížili na 3:4 a 56 sekund před sirénou vyrovnal Tobias Lüthi.

V prodloužení podržel český tým brankář Roman Handl a v závěru první nastavené desetiminutovky rozhodl Cik. Napadal švýcarskou rozehrávku a podařilo se mu získat kotouč těsně před soupeřovou brankou a střelou pod víko dal nejdůležitější gól své kariéry. Nejen že poslal česky tým do semifinale MS, ale i na Světové hry, které se budou konat v příštím roce.

Lukáš Cik na MS v Kolumbii

Kouč Tvrzník litoval, že si jeho tým utkání zbytečně zkomplikoval. „Myslím, že jsme to mohli odehrát v klidu, protože po většinu zápasu jsme byli lepší. Vedli jsme 4:2, zápas jsme měli pod kontrolou. Celou druhou půlku jsme byli na puku," komentoval průběh utkání před vyrovnáním Švýcarů.

„Na hráčích pak byla trochu deka. Snažili jsme se je před prodloužením nabudit, což se nám povedlo. V prodloužení jsme sice udělali dvě hrubé chyby při střídání, kdy Švýcaři mohli rozhodnout, ale my jsme ty šance měli taky," uvedl Tvrzník a pochválil výkon gólmana Handla.

Češi uspěli ve čtvrtfinále popatnácté z šestnácti pokusů, prohráli jen na prvním MS v roce 1995 s USA 1:10.„Před zápasem jsme řešili koho postavit do branky, protože Romana známe v lepší formě, než tady předváděl. Nakonec jsme vsadili na zkušenost, věřili jsme, že má mužstvu co dát a on nám tu důvěru vrátil, když v prodloužení chytil dvě jasné šance," dodal trenér.

ČR – ŠVÝCARSKO 5:4 V PRODL. (4:4, 3:1)

Branky: 10. a 16. Kafka, 11. a 28. Šebek, 49. Cik – 14. Ganz, 24. Brauchli, 39. Hürlimann, 40. Lüthi.

Další čtvrtfinále: Itálie – Francie 2:1 (0:0), Kanada – Kolumbie 7:2 (2:0), USA – Lotyšsko 4:3 v prodl. (3:3, 2:1).

Semifinálové dvojice: Kanada – Itálie, USA – ČR.