Téměř padesát minut držel Hradec Králové otěže zápasu ve svých rukou a jen díky neskutečným zákrokům Branislava Konráda výrazněji neodskočil. Toho pak mohli Východočeši jen litovat. Hlavní roli si od Konráda na chvíli vypůjčil Petr Strapáč, který čistým hattrickem během třinácti minut vývoj zápasu otočil.

Po úterním vyškolení od Třince nenechali Jan Tomajko se Zdeňkem Motákem pohromadě ani jeden útok, rozhodli se dokonce sáhnout i do jediné fungující letky – místo Viléma Buriana nastoupil vedle Petra Koloucha a Zbyňka Irgla Petr Strapáč. Byl to nakonec on, kdo zúročil výborný výkon Konráda, jenž držel Moru v naději na body.

Změny v sestavě ale dlouho k ničemu nevedly, vstup do utkání se Kohoutům znovu nevyvedl. Královéhradecký Mountfield trávil v útočném pásmu hodně času, jeho převahu jasně dokresloval i poměr střel po první třetině – 15:4 v hostující prospěch.

„Byla na nás vidět nervozita, předchozí čtyři zápasy jsme nebodovali, těžko jsme se do toho dostávali. Hráči neměli takové to herní sebevědomí, těžko jsme se do toho dostávali,“ hodnotil úvodní okamžiky zápasu trenér Hanáků Jan Tomajko.

Hradec ale své aktivity využil v úvodní části jen jednou. V osmé minutě unavená olomoucká defenzíva po ubráněném oslabení neuhlídala Lotyše Cibulskise, který procedil puk za Konráda, jemuž jinak mohli Olomoučtí děkovat, že po první dvacetiminutovce neztráceli víc.

Ve stejném duchu se nesla i druhá třetina. Kdyby hokejisté Mountfieldu řešili některé své akce přímočařeji, zřejmě by Olomouci odskočili.

Dál se překonával brankář Konrád, jemuž pomohlo i štěstí. Při Vincourově střele proskotačil puk skrz jeho výstroj jen těsně mimo pravé tyče, jednou za slovenskou oporou Hanáků zvonila tyčka. Ospalou Moru mohl nakopnout Nahodil, ten svůj únik ke konci druhé třetiny ale proměnit nedokázal.

Kohouti prolomili své trápení až sedm minut po startu třetího dějství. Irglovo bekhendové nahození od mantinelu ale dokázal za Maxwella usměrnit nový člen úderného útoku Strapáč.

Hradec mohl jen za pár vteřin znovu vést, Konrád ale převedl zákrok večera, při němž hostující střídačka už zvedala ruce nad hlavu. O tom, že puk opravdu nepřešel čáru, musel hlavní sudí ujistit videorozhodčí.

„Nějak jsem to vykopl betonem, doufal jsem, že to bylo před čárou. Nikdy ale nevíte, takže jsem si oddechl, když rozhodčí rozpažil,“ vrátil se Konrád k situaci ze 47. minuty. „Poslední zápasy jsem dostal dost gólů, jsem rád, že jsem tentokrát tým podržel. Uškrábali jsme to zuby nehty,“ dodal.

Když se pomaličku schylovalo k dělbě bodů, našel si Strapáč ve vzduchu další kotouč a opět ho nasměroval mimo dosah královéhradeckého gólmana. Východočeši, kteří téměř padesát minut jasně diktovali tempo hry, se pak pokusili o srovnání hrou bez brankáře. Zároveň tím ale nabídli šanci Petru Strapáčovi ke zkompletování hattricku, který ho lahůdkově završil 16 vteřin před koncem. Svůj střelecký půst tak zlomil pohádkově.

„Napodobil jsem to, co se mi povedlo pět nebo šest let zpátky, kdy jsem čekal asi deset zápasů, a pak jsem dal hattrick na Spartě,“ našel Strapáč paralelu z minulosti.

Po čtyřech prohrách bez bodového zisku tak Kohouty hřejí před reprezentační přestávkou tři vydřené body proti celku z horních pater tabulky. „Jsme rádi, že to kluci ubojovali. Výhru jsme si za bojovnost zasloužili, i když to nebylo herně stoprocentní. Ze základních věcí jako je bojovnost se musíme odrazit,“ řekl na závěr spokojený Tomajko.

Zato královéhradeckého kouče Tomáše Martince prohra vzhledem k vývoji a obrázku utkání mrzela. „Vytvořili jsme si spoustu šancí, výborný brankář domácích a možná špatné řešení našich hráčů ale rozhodly o tom, že si odsud neodvážíme ani bod. Ve druhé třetině jsme to mohli zlomit, Olomouci odskočit. Shořeli jsme, domácí nám dali lekci,“ procedil trenér Východočechů.

HC Olomouc – Mountfield HK 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 47. Strapáč (Irgl), 54. Strapáč (J. Galvas, Kolouch), 60. Strapáč – 8. Cibulskis (Koukal). Rozhodčí:  Šír, Úlehla, – Lučan, Hanzlík. Vyloučení: 5:2. Bez využití. Diváci: 3527.

Olomouc: Konrád – J. Galvas, Ondrušek, Škůrek, Švrček, Dujsík, Jaroměřský, Staněk – Irgl, Kolouch, Strapáč – V. Tomeček, J. Knotek, Ostřížek – Jergl, Nahodil, Burian – Holec, Skladaný, Laš. Trenéři: Tomajko a Moták.

Hradec Králové: Maxwell – Zámorský, Linhart, Cibulskis, Graňák, F. Pavlík, Rosandić, Piché – Vincour, Koukal, Rákos – R. Pavlík, Cingel, Vopelka – Miškář, Bičevskis, M. Chalupa – Bezúch, Dragoun,Karabáček. Trenéři: Martinec, Krátoška a Svoboda.

DAVID JAHODA