Osmigólový otvírák nepředpovídal pro olomoucké Kohouty nic dobrého, na zadek si z něj ale nesedli.

Naopak. Vzali ho jako varovný vykřičník.

I když byli i zpočátku druhého duelu vysokou dardou jakoby trochu zkoprnělí, od poloviny zápasu to byla zase ta Mora, která v závěru základní části válcovala vše, co ji přišlo pod pařát.

Aktivní bruslení, tvrdá hra u mantinelů, kombinace maximálního nasazení a obětavosti.

Favorit se rázem dostal do problémů. Přišly dvě olomoucké výhry v prodloužení a před frenetickými tribunami v kohoutí plecharéně Plzeň rázem čelila nepříjemné možnosti, že se domů bude vracet za stavu 1:3.

Další extrémně vyrovnaný duel ale nakonec Západočeši na Hané zvládli, a oba týmy se tak před dnešní pátou bitvou opět srovnaly na startovní čáru.

„Nedá se nic dělat. Jede se teď do Plzně, my se nachystáme a budeme tam chtít vyhrát,“ konstatoval obránce Mory Jan Švrček.

Odvézt si pro čtvrteční šestý duel v Olomouci mečbol? To pomyšlení musí tým trenérů Zdeňka Motáka a Jana Tomajka skoro až rajcovat.

Ale na západní frontě to nebude žádný klid. Škoda ví, že ji před vlastními fanoušky čeká nejspíš klíčový zápas série.

Vracet se do Olomouce s hrozbou vyřazení? Děsivá představa. Publikum v plecharéně totiž udělá vše proto, aby se místo slepičího vývaru po konci utkání ochutnávala polévka ze sekyrky. Lépe řečeno indiánského tomahavku.

„Srdce, bojovnost, vůle, přesilovky a oslabení. To rozhodne o tom, kdo bude nakonec v sérii šťastnější. A taky domácí prostředí. Věřím, že před našimi skvělými fanoušky to zlomíme,“ avizuje před pátou kapitolou čtvrtfinálového příběhu útočník Plzně Václav Nedorost.

Ať už z pátého duelu vyústí jakékoliv pokračování, je moc dobře, že série napíše ve čtvrtek minimálně ještě jeden díl.

Prognóza ČF5: Kohouti musejí ustát úvodní tlak

Očekávám podobně jako ve čtvrtém utkání kvapíkový nástup plzeňských hokejistů. Před narvanými tribunami Home Monitoring Arény nebudou mít Gulaš a spol. nejspíš ani jinou možnost. Fanoušci je pohrnou dopředu od první vteřiny. Pokud Mora v čele s Konrádem odolá, může to být počtvrté v řadě nervák do posledních okamžiků.

Ráz zápasu nejspíš udá úvodní branka. V případě, že ji vsítí Hanáci, mohlo by to domácího favorita přitlačit ke zdi.

Pro Kohouty bude taky důležité udržet míru své bojovnosti na hraně pravidel, případně se vyvarovat technických prohřešků – jako tomu bylo při nešikovném střídání ve třetí části čtvrtého duelu, který se jí nakonec stal osudným. Přesilovky jsou totiž možná jediným faktorem, v němž jsou Indiáni lepší – využili jich šest z nabídnutých 18 (úspěšnost 33,33 %), Olomouc ze stejného počtu jen dvě (úspěšnost 11,11 %).

Čtvrtfinálová série:

Plzeň – Olomouc 8:1

Plzeň – Olomouc 2:3p

Olomouc – Plzeň 3:2p

Olomouc – Plzeň 2:3

Úterý, 17.00

Plzeň – Olomouc (ČT sport)

Čtvrtek, 17.00

Olomouc – Plzeň (ČT sport)

Největší hvězdy HC Olomouc ve čtvrtfinále:

Branislav Konrád (brankář)

Do play-off vstupoval v pozici náhradníka svého kolegy Jana Lukáše. Po uvítacím výprasku, který ale rozhodně nešel na Lukášův vrub, svěřili trenéři brankoviště jemu. A od té doby chytá skvěle, puky v něm zůstávají, dodává týmu klid. Zápasová absence z konce základní části na něm není znát. Úspěšnost zákroků v procentuální hodnotě 92,30 jen podtrhává jeho aktuální formu.

Jakub Galvas (obránce)

V šesti posledních zápasech základní části extraligy kvůli pohmožděnému žebru chyběl. Nebylo jisté, jestli se dá před startem vyřazovací části do kupy. Stihl to a pro Moru je to jen a jen dobře. Účastník juniorského MS hraje bez chyb a zatím taky bez faulů. V 51. vteřině třetího duelu se parádně prosmýkl až před Frodla a střelou do bližšího horního rohu položil dobrý základ pro páteční domácí výhru.

Aleš Jergl (útočník)

S vypjatými zápasy jakoby jeho výkonnost ještě rostla. Po ledě létá, plzeňská obrana s ním má co dělat. V prvním duelu se postaral o čestný zásah, ve druhém při power-play srovnal, ve třetím rozhodl prodloužení a ve čtvrtém prozíravě nahrál na kontaktní Nahodilovu trefu. Nedivte se, až mu po konci klubové sezony – ať už nastane kdykoliv – zazvoní telefon a na druhém konci se ozve: „Tady Miloš Říha“.