Když se po dvou minutách za asistence lékaře i spoluhráčů postavil na nohy, sice po něm na ledě zbyla velká krvavá skvrna, ale všichni si mohli oddychnout.

Brutální atak tentokrát spravily pouze stehy na Peštukově čele.

„Pamatuji si to celkem přesně. Špatně jsem převzal puk, takže jsem mu chtěl udělat protisměrnou kličku na mantinel a on mě na něj napral. Šel jsem hlavou přímo na hranu mantinelu a roztrhlo mi to čelo,“ líčí řízný bek okamžik, po kterém pro něj poslední čtvrtfinálové utkání série se Vsetínem skončilo, stejně jako pro Vítka, který byl vyloučen do konce utkání.

Mnohem větší trest ale dostal v podobě vyřazení svého týmu z play off, zato Peštukovo zranění se díky postupu bude léčit velmi rychle.

„Cítím se výborně, zlomili jsme to pěkně v pátém zápase, navíc doma,“ potvrzuje.

Sám se velmi důležitou brankou podílel na prvním vítězství v sérii, která se nakonec ukázala jako velmi vyrovnaná. Jestřábi sice vyhráli úvodní dva duely, ve třetím ale doma prohráli 0:1 a Vsetín vzápětí Na Lapači srovnal.

V neděli se tak v Prostějově hrálo o bytí a nebytí. Domácí vypjaté utkání nakonec zvládli, ale oslavovat příliš dlouho nemohli. Před úterním startem semifinále s Havířovem měli jediný den volna.

„Se Vsetínem to bylo náročné a s Havířovem to bude ještě těžší. Tam už není se na co šetřit. Když prohraješ, jdeš domů a máš do září volno,“ upozorňuje Peštuka na fakt, že hokejisté jedou v play off na doraz a chtějí si co nejdéle prodloužit sezonu a tím i své výplaty.

Zatímco Hanáci se se Vsetínem přetahovali během čtvrtfinále o každý centimetr na ledě a odehráli maximální počet utkání, Havířov potvrdil v sérii proti Frýdku-Místku roli velkého favorita a vyhrál ji 3:0 na zápasy. Od posledního střetnutí měli hokejisté AZetu celých pět dní na přípravu.

„Pro ně v podstatě play off teprve začíná, protože ta série s Frýdkem-Místkem byla jen tréninková. V posledních dvou zápasech jim dali jednadvacet gólů a nedostali žádný,“ poukazuje Peštuka na poslední dvě klání Havířova, která vyhrál 10:0 a 11:0.

„Pak měli dlouhé volno. Uvidíme, jak se to na nich projeví. My sice máme za sebou několik těžkých zápasů, ale zase jsme v tempu,“ přemítá prostějovský zadák.

Pachuť z dob nedávných

Nejbližšího soupeře zná velmi dobře. V Havířově působil v mládežnických kategoriích a v jeho dresu si zahrál i druhou nejvyšší českou soutěž.

Jeho otec Ivo starší, rovněž bývalý hokejista Prostějova, působil v Havířově v roli kouče tehdy extraligových Pantherů a ještě nedávno byl prezidentem klubu, který v roce 2010 zkrachoval a odstoupil z rozehraného ročníku první ligy.

Tyto události zasáhly i několik současných hráčů Prostějova, kromě Peštuky třeba Filipa Smejkala.

A i když zatím vše nasvědčuje, že se hokej v Havířově ubírá pod vedením Jaroslava Mrowiece a stále aktivního hráče a generálního manažera v jednom Martina Potočného správným směrem, je stále cítit pachuť z dob nedávných.

„Bavím se s klukama, ale všechno je to poznamenané tím, jak to s hokejem v Havířově dopadlo špatně a dlužili nám peníze. Ale vždycky když tam přijedeme, tak si s nimi rád povykládám,“ říká Peštuka.

I on dobře ví o přednostech současného Havířova, který se stal vítězem základní části.

„Mají výborné přesilovky, další jejich výhodou je sehranost, protože jsou pohromadě už druhou sezonu. V kádru je tam hodně šikovných kluků. Nemůžeme se soustředit na jednoho nebo dva, ale dobře bránit celý mančaft. Myslím si, že když budeme hrát jako v tom posledním zápase, tak bychom mohli Havířov potrápit,“ předpokládá a doufá, že stejně jako v sérii se Vsetínem se jeho tým bude moci opřít o vynikající podporu svých fanoušků. Ta je podle Peštuky nad úrovní první ligy.

„Můžu úplně s klidem říct, že takovou atmosféru jsem v první lize nezažil. Maximálně když jsme ještě hráli na Kometě. Jinak se to s Prostějovem absolutně nedá srovnávat. Jsou to skvělí fanoušci, chodí jich hodně a my jsme za to velice rádi,“ děkuje za přízeň, které se Jestřábům dostává.