11. dubna 1994 pozvedli hráči HC Olomouc nad hlavu trofej pro historicky prvního vítěze samostatné české extraligy. 

Výhra 2:1 nad Pardubicemi ten památný večer znamenala jediné: napěchovaná plecharéna, kam se nacpalo prý až 9 tisíc fanoušků, slavila senzační titul.

Strůjci olomouckého hokejového zázraku rozjeli bouřlivé oslavy už v hokejové kabině, kde tekl šampus proudem - na úspěch si připíjel i tehdejší primátor Milan Hořínek. Hráči se pak přesunuli na Pevnůstku a pokračovalo se až do rána.

Pozoruhodný byl fakt, že Mora v základní části prvního ročníku samostatné české extraligy skončila až sedmá. Tabulce tehdy vévodilo Kladno před Českými Budějovicemi a Vítkovicemi.

Do finále s Pardubicemi se Olomouc dostala po dramatické semifinálové sérii s Kladnem, kterou rozhodly až samostatné nájezdy v posledním pátém utkání.

Mistrovská sestava HC Olomouc 1994: brankáři Cagaš, Blažek, Nejtek – obránci Flašar, Kuntoš, Vavrečka, Látal, Řezníček, Brejník, Brown – útočníci Smeták, Dopita, Slavík, Čikl, Konečný, Nohel, Chalánek, Eichenmann, Navrátil, Pavlík, Černý, Haman.
Trenéři Jiří Matějů a Lubomír Fišer, později Josef Augusta, Lubomír Fisher a Jaromír Přecechtěl. (zdroj HC Olomouc)

Od titulu na dno a zase zpátky

Olomouc se však po zisku titulu na hokejovém výsluní dlouho nehřála. O tři roky později končila sezonu na 12. místě a extraligovou licenci vedení prodalo do Karlových Varů, Mora se přesunula o patro níž do první ligy.

V roce 1999 klub prodal licenci i na druhou nejvyšší soutěž a mužský hokej z Olomouce na dva roky úplně zmizel.

Cesta zpět začala až s nástupem nového tisícíletí. Přes druhou ligu se Mora v roce 2003 probila do první ligy. V roce 2014, symbolicky přesně 20 let po zisku prvního a (zatím) jediného extraligového titulu, vybojovala návrat do nejvyšší soutěže.