„První historický kočárek byla košatinka, v níž jsem před více než třiceti lety vozila svého syna. Měl ho na půdě dědeček mého manžela a budili jsme s ním velkou pozornost. Pak jsem dostala dva kočárky pro panenky a sbírka se začala postupně rozrůstat. Intenzivně se sbírání kočárků věnuji posledních šest sedm let,“ popisuje Lenka Křístková. V koníčku ji podporuje její manžel, který se podílí na renovaci historických kousků.

V Království historických kočárků v Plinkoutu jsou k vidění nejstarší kočárky s loukoťovými koly, princesky, promenádky, košatinky - kukaně, osmipéráky i Liberty, v nichž rodiče vozili mnohé z dnešních čtyřicátníků a padesátníků. Nejstarší exponát pochází z roku 1860 a sbírka postupuje až do sametové revoluce.

Sraz mustangů na kolínském Karlově náměstí v sobotu 7. května 2022.
OBRAZEM: Krásná auta na kolínském náměstí. Ve městě začal sraz Mustangů

Nechybějí ani trojkombinace nebo kočárky pro dvojčata a sportovní verze kočárků z každého období. „Každý historický kousek je nádherný, všechno je to ruční práce. Renovace je ale neskutečně náročná a stojí to spoustu času,“ podotýká Lenka Křístková.

Kromě historických kočárků se těší velké pozornosti i ty ze 70. a 80. let minulého století, třeba ty z produkce firmy Liberta. „Mám je v mnoha barevných podobách, jak se tehdy vyráběly. Je vidět, že retro táhne. Mnozí návštěvníci při nich zavzpomínají na svoje mládí a rodičovská léta,“ říká sběratelka.

Pokud si chcete kočárkové království prohlédnout i vy, můžete do vesničky v podhůří Nízkého Jeseníku zavítat v sezoně, která je zde od dubna do října, každou sobotu od 10 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.