Divizna je dvouletka, která dosahuje i dvoumetrové výšky. Je porostlá nažloutlými chloupky a od června do října nese světle žluté pětičetné květy. Přízemní velké a silné listy jsou po obou stranách hustě plstnaté. Najdeme ji na kamenitých stráních, na skalách a v úvozech. Často se pěstuje na zahradách.

Plocha před orbou
Rýč, motyka nebo stroj. Pomocníci v zahradě

Využíváme z ní květy, které se musejí sbírat úplně rozvité. Sušíme je rychle a opatrně tak, aby se zachovaly korunní lístky, ale ne kalich. Tradičně se divizna užívá při laryngitidě či bronchitidě, ale také při průjmech, pálení žáhy, zánětech tenkého i tlustého střeva a bolestech žaludku. Zevně je dobrá na léčbu odřenin, bradavic, dny, hemoroidů a bércových vředů. Tinktura z divizny má antivirové účinky.

Nálev při zánětech dýchacích cest
Potřebujeme 1,5 až 2 g sušených květů, které zalijeme šálkem vroucí vody. Necháme luhovat 15 minut, pijeme 3 šálky denně.

Nálev proti kašli
Směs 4 g květů divizny a 2 g heřmánku zalijeme 500 ml vroucí vody a necháme 15 minut luhovat. Popíjíme teplé během dne.

Akné by se nemělo vymačkávat na sílu, mohou po něm zbýt jizvy. Vyzkoušejte bylinkové obklady.
Bylinková zahrada proti akné. Na pleť zabírá pampeliškový kořen i kopřiva

Obklad na odřeniny a bércové vředy
Odměříme si 3 kávové lžičky sušených květů, které necháme 30 minut luhovat ve 300 ml studené vody. Poté na mírném ohni přivedeme k varu a následně tekutinu přecedíme. Do odvaru namočíme gázu a přikládáme 2x denně.

ČASOPIS RECEPTÁŘ