"V souvislosti se silným větrem zasahujeme s hasiči Správy železnic u Hanušovic, kde osobní vlak najel do spadeného stromu. Cestovalo v něm 29 osob, nikdo nebyl zraněn," informovala krátce po patnácté hodině Lucie Balážová, mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Cestující ze zablokované vlakové soupravy museli být evakuováni do náhradního autobusu. Železniční trať byla uzavřena.

Hasiči v terénu po celém kraji

"Prozatím evidujeme kvůli větru přes 20 událostí. Převážně jde o popadané stromy na komunikace. Zajišťovali jsme ale také 3 poškozené střechy," doplnila Balážová.

Ve dvou případech museli hasiči využít výškovou techniku a zabezpečili provizorně střešní krytinu. "Střechy jsme zajistili v Olomouci, Prostějově a v Potštátě na Přerovsku," uzavřela mluvčí.

Silný vítr bude fučet až do středy

"Od úterního dopoledne do středečního večera bude vát čerstvý jihovýchodní až jižní vítr, místy s nárazy 15 až 20 metrů za sekundu," zní výstraha na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Představuje to rychlost větru až sedmdesát kilometrů v hodině.

Hydrometeorologové doporučují zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a podobně. Je možné poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě.