„Často tady byly větší požáry, proto byli hasiči potřeba. Dnes je ve sboru okolo sedmdesáti lidí a ve výjezdové jednotce pak okolo dvaceti,“ vysvětlil Alois Heinrich, velitel Sboru dobrovolných hasičů a velitel výjezdové jednotky v Bouzově.

Pro zdejší hasiče je pak letošní rok přelomový. „Jednotku jsme totiž kompletně dovybavili, tak jak má být. Dělali jsme i nábor nových členů – hasičů. Podařilo se nám přesvědčit několik nových lidí, hlavně řidičů, což je dneska problém,“ uvedl Roman Váňa, zástupce velitele jednotky.

„Vojna už řidiče nedělá. Dřív šli kluci na vojnu, udělali si tam řidičák na náklaďák a mohli jezdit s cisternou. Dneska je to problém, navíc je to i hodně drahé a tak sehnat řidiče je takříkajíc terno. Řidiče jsme pak nechali nově vycvičit,“ doplnil.

Stejně jako jiné sbory, i tady hasiči, kromě toho, že v obci pomáhají, když je potřeba, taky organizují pouť, plesy. Největší akcí je ale bolonová show nad hradem, kde se hasiči starají o parkování, dopravu či o stravu.

„Co se zásahů týče, děláme všechno. Nedaleko je i dálnice a občas nás posílají i tam. V letech 2003 a 2004 jsme třeba spolu s Hasičským záchranným sborem dělali dokumentaci zásahů, jezdili jsme po celém Olomouckém kraji. Byli jsme průkopníci, ale dnes už mají profesionální hasiči své dokumentátory,“ pokračoval Váňa.

V Bouzově nezapomínají ani na požární sport. Kromě mládeže tady soutěží taky ženy. „Ve sboru jsem asi od deseti let, začínal jsem jako mladý hasič, kdy jsme jezdili po soutěžích,“ zavzpomínal na své hasičské dětství jednadvacetiletý velitel družstva Bronislav Aigl, kterému se nakonec stala hasičina i obživou.

„Vystudoval jsem Střední odbornou školu požární ochrany a tam odtud jsem šel rovnou k profesionálním hasičům do Šternberka. Je to velká výhoda, když člověk školu vystuduje, tak je přímo přichystaný do výkonu služby a do výjezdu může nastoupit rovnou. Je to práce zajímavá, každý den člověk dělá něco jiného a setká se prakticky se vším, s čím se dá. A hlavně může pomáhat lidem,“ řekl mladík.

Hasičina je nakonec životním stylem i pro Aloise Heinricha, který ji jednoduše podědil. „Dědeček byl hasič, tatínek taky a teď i můj syn jím je. Já jsem u hasičů asi od šesti let. A jako drážní hasič pracuji už devátým rokem,“ uzavřel s úsměvem.

Kozlův počin

Bouzovští dobrovolní hasiči letos zatím vyjeli k zásahům devětkrát. „Zatím tenhle rok není nijak výrazný, jsou to samé běžné věci,“ uvedl Alois Heinrich, velitel Sboru dobrovolných hasičů a velitel výjezdové jednotky v Bouzově.

Když by měl ale vzpomenout na nějaký velký zásah, okamžitě ho napadne několik požárů, dva nebo tři roky nazpět.

„Stalo se to v noci a byl to za poslední dobu největší požár, kdy v Dolech u Bozova hořel mlýn. V Javoříčku – Březině zase hořela obrovská chata, která byla tehdy úmyslně zapálená. Rok předtím jsme tam ještě hasili požár v budově, kde speleologové měli výbušniny a od bouřky jim chytla střecha. Munice tam bylo několik set kilo,“ doplnil velitel.

Jeho zástupce Roman Váňa pak doplnil, že zapomenout se nedá ani na povodně v roce 1997.