Tamní sbor má okolo osmadvaceti členů a slouží místním obyvatelům už více jak sto let. Působí nejen v Dolanech, ale i v místních částech Véska, Pohořany a Nové Sady.

„Činnosti máme dost, hlavně děláme hospodářské práce pro obec, například pokud je potřeba něco skácet, vyjedeme. Jsme totiž vyškolení pilaři. Vyjíždíme teď kvůli včelám a vosám, máme na to vybavení, takže se tomu nebráníme. Celkem tak máme zhruba dvě desítky různých výjezdů ročně,“ pokračoval sedmadvacetiletý velitel, který slouží i jako profesionální hasič u jednotky v Prostějově.

„Dobrovolným hasičem jsem už od mládí, protože moji rodiče byli taky hasiči. Tím profesionálním jsem pak tři roky. Rozhodl jsem se tak proto, že mě to baví. Musíte to dělat srdcem,“ pokračuje mladík.

Dolany patří do jednotky požární ochrany páté kategorie. Velitel Ochman říká, že i přesto mají nadstandardní vybavení. „Myslím si, že jsme velmi dobře vybaveni. Už jen třeba to, že máme cisternu, je na tuhle kategorii nadstandard. Staráme se a obec nám v tom pomáhá,“ popisuje hasič.

Kromě technických pomocí a hospodářských prací hasiči každoročně v obci pořádají také dětské dny, hody nebo plesy.

„Děláme i požární sport, ale v tomhle jsem trochu skeptik. Není nás tolik, abychom mohli stíhat všechno. Buď se budeme věnovat naplno jednotce, nebo sportu. Obojí však nejde, je to časově náročné,“ podotýká a doplňuje, že s dorůstající generací u nich velké problémy nejsou.

I když přiznává, že to není lehké. „Je těžké děti motivovat, není to fotbal nebo nějaké výlety. Mládež máme, v Dolanech-Vésce ji vychováváme. Musíme něco dělat, abychom měli nástupce, když se podaří udržet dva lidi je to úspěch,“ uzavřel.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN

„Největší úspěch je to, že jsme navázali spolupráci s mládeží, s místní základní školou,“ říká David Ochman, velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů v Dolanech na Olomoucku. Děti tak hasičům kreslí obrázky na ples a ti je pak i vystavují.

„Cením si spolupráce s mládeží, chceme jim předat taky něco z našich zkušeností. Snažíme se dokázat, že hasiččina není jen o tom někam přijet a něco polít vodou. Je tam plno jiných věcí a třeba právě spolupráce s mladou generací je hodně potřeba,“ doplňuje velitel.