„Jsme v jednotce požární ochrany páté kategorie a na starost máme veškerou činnost pro obec, ať je to stavění máje, zametání silnic, uklízení.

Organizujeme dětský den, brigády, úklid železa. Staráme se prostě o kulturní dění v obci, děláme i požární sport,“ vysvětluje Jiří Spurný, starosta Sboru dobrovolných hasičů ve Slatinicích.

I přesto, že zdejší sbor má dlouholetou tradici, jeho členové stárnou a těch nových je jak, šafránu. „S dorůstající generací to je špatné. Ve sboru nás je sedmadvacet členů a z toho devět je důchodců. V jednotce pak stačí, když nás je sedm. Potřebovali bychom oživit, omladit,“ stěžuje si starosta.

Děti by prý zájem měly, problém je ale v tom, že zatím není nikdo, kdo by se jim naplno mohl věnovat. „Každý máme práci a přijíždíme domů pozdě.

Ale nechtěl bych, aby sbor přestal fungovat, nástupce seženeme. Chtěl bych, aby fungoval dál,“ vysvětluje Jiří Spurný, který pracuje jako správce místních základních škol.

K hasičštině se dostal náhodou, v krvi ji od narození neměl.

„Přišel jsem z vojny a chlapi mi řekli, pojď k nám, tak jsem skončil u hasičů a nakonec mě udělali starostou. V uniformě jsem už pětadvacátým rokem a stále mě to baví. Sejdeme se s kolegy, kamarády, děláme něco pro obec a pomáháme druhým,“ říká.

„Fungujeme tady jako taková podpora. Byla tady třeba rozkopaná silnice ke kostelu, umřela jedna paní a přišli její příbuzní, jestli bychom jim nepomohli. Auto se tam nemohlo dostat, a tak jsme ji na márách odnesli do kostela a pak zase snesli zpět. Tady paní potřebovala vykopat díru, tak jsme jí pomohli. Rádi vyhovíme a myslím, že jsme i celkem solidní parta. Jezdíme i do vedlejší vesnice,“ doplňuje starosta sboru.

Slatinická jednotka je v páté kategorii. Než výjezdy k zásahům je její náplní práce spíš právě pořádání kulturních akcí a pomoc lidem v obci.

„Že jsme pětka, mě někdy trochu mrzí jen po stránce vybavení. Chybí nám třeba auto s vodou. I když teď jsme dostali auto nové, obec nám ho koupila. Kluci ho dali dohromady, natřeli, pospravovali jsme ho a teď pojedeme na technickou kontrolu. Dávali jsme tam modré majáky a to se musí schválit. Obecní úřad nám vychází vstříc, ale někdy mě to zamrzí,“ dodává Spurný.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN

Ve Slatinicích se červen neobejde bez pořádného dětského dne. „Ten děláme každý rok. Děti mají výstavku, mohou si vyzkoušet i stříkačku. Líbí se jim to, nasazují si helmy a oblečení. Kromě toho organizujeme i hasičský ples, sběr železného šrotu, stavíme každý rok májku na návsi. Účastníme se i žehnání pramenům,“ řekl Jiří Spurný, starosta Sboru dobrovolných hasičů ve Slatinicích. Nedávno se pak podíleli i na likvidaci včelstev napadených včelím morem. „Dohlíželi jsme na oheň a to byla smutné,“ doplnil.