„Kdyby nás nebylo, bylo by v Šumvaldu mrtvo. Příští rok bychom chtěli udělat čarodějnice, ale akcí je hodně a je to náročné na přípravu,“ říká starosta Sboru dobrovolných hasičů Květoslav Smrček.

Šumvaldští hasiči začínají sezonu hasičským plesem, sbírají železo a v květnu staví májku.

„Tuhle tradici jsme zhruba před třemi roky po devatenácti letech zase obnovili. Nedávno jsme taky pořádali lampionový průvod s Masarykovou vatrou, což je od loňska celorepublikově obnovená tradice v zapalování vater. Myslím, že z našeho okolí jsme asi jediní, kteří výzvu přijali. Jde o to postavit na kopci pořádnou hranici a zapálit je v celé republice v jeden čas. Naše měla dva a půl metru a příští rok bude ještě větší,“ pokračoval starosta.

Oproti loňsku letos zapálení vatry propojili i s lampionovým průvodem. „Čekal jsem, že přijde tak dvacet, třicet lidí a přišlo jich asi tři sta. Šli jsme obcí a nejkrásnější na tom byly děti, jejich svítící oči, jak v ruce držely lampion,“ usmívá se Smrček.

Zatím poslední akcí, kterou zdejší hasiči pořádali, byla zabijačka a rozsvícení vánočního stromu. „Na rozsvěcení jsme měli o víkendu taky plno. Finálem pak bylo to, že celé prase šlo do tomboly, každý mohl vyhrát kousek masa, což lidi hodně překvapilo,“ vysvětluje hasič.

Sbor dobrovolných hasičů v Šumvaldu funguje od roku 1881 a v příštím roce si jeho členové připomenou sto třicáté výročí.

„Dneska máme asi pětašedesát členů, z toho je družstvo malých žáků, starších žáků, žen a mužů a taky družstvo starých pánů, kteří ale nesoutěží. Děti se k nám samy hlásí,“ rekapituluje Smrček, který má hasičské geny v rodině.

„Otec byl velitelem a já jsem u hasičů asi od sedmi let. Spousta lidí si ale neuvědomuje, o čem hasičina je,“ doplnil starosta Květoslav Smrček.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN

Dobrovolní hasiči v Šumvaldu na Uničovsku patří do jednotky požární ochrany páté kategorie a pomáhají tak hlavně v obci. Výjezdová jednotka nezasahuje tak často, na povodně v roce 1997 se ale zapomenout nedá.

„Tehdy jsme byli ve Střeni, dva dny jsme tam pomáhali čistit sklepy a asi to byla nejzávažnější věc, která se nám stala. Zemřel nám přitom kamarád, po zásahu, na infekci z té vody. In memoriam ho pak ocenil i prezident České republiky. Připraveni jsme byli odjet i na Jesenicko, kde byly letos povodně. Nakonec jsme ale nebyli povoláni,“ uvedl Květoslav Smrček, starosta Sboru dobrovolných hasičů v Šumvaldu.

Hlasujte na: www.denik.cz/hasici