„Po osvobození tady v roce 1947 vznikl český hasičský záchranný závodní sbor. Po krachu podniku Moravia, pod kterým sbor od začátku sloužil, jsme přešli pod obec. Na starost jsme měli a máme nejen obec, ale i široké okolí,“ řekl starosta Sboru dobrovolných hasičů Hlubočky Vlastislav Jahn.

Kdysi přitom sloužily v Hlubočkách dokonce tři hasičské sbory. „Místní část Mariánské údolí měla svůj závodní sbor, pak byl náš sbor závodní a podle tehdejšího označení pro Hlubočky ves sloužili hasiči, kteří byli zařazeni do páté kategorie,“ pokračoval Jahn.

Ti také zůstali dodnes, snahou obce však je, aby se obě jednotky sloučily. Ještě jednou zajímavostí se zdejší hasiči mohou pochlubit. Ve výjezdové jednotce, která čítá čtyřiadvacet lidí, mají totiž i ženy. K ohni nechodí, ale mají zdravotnický kurz.

„Není to moc obvyklé, asi jsme rarita. Jsou to mladá děvčata, nejstarší má osmadvacet let,“ podotkl s úsměvem starosta hlubočských hasičů a doplnil, že ve sboru je dnes celkem sto dva lidí včetně dětí.

I přesto, že jsou zařazeni do jednotky požární ochrany druhé kategorie, a tudíž u zásahu jsou hned za profesionály, v obci pomáhají a připravují nejrůznější akce.

„Kolikrát lidem v zimě trčí rampouchy nad chodníky a volají nás, abychom je odstranili. Taky pořádáme ukázky na dětských dnech, v zimě budeme dělat dětské kluziště. Po několika letech jsme loni obnovili i ples, který děláme v Mariánském údolí,“ pokračuje Jahn, který se k hasičům dostal už coby malý kluk.

„Jako dítě jsem měl dvě možnosti, hrál jsem fotbal a chodil jsem do hasičů. Tam jsem byl do patnácti, kdy to pak skončilo, protože nebyl dorost a do mužů bylo ještě daleko. Přišli za mnou zase, až jsem byl ženatý, souhlasil jsem a dostalo se to do srdíčka,“ doplnil.

Kozlův hasičský počin

Dobrovolní hasiči z Hluboček vyjíždějí k zásahům zhruba tak padesátkrát do roka.

„Jezdíme do Hluboček, Mariánského údolí, na Jívovou, Smilov, Hrubou Vodu, do Velké Bystřice, kde pomáháme i tamním kolegům a k tomu máme na starost i vojenský prostor Libavá,“ vyjmenoval starosta Sboru dobrovolných hasičů Hlubočky Vlastislav Jahn.

Jeden z největších zásahů řešili loni na podzim, tehdy v obci hořela bývalá kasárna. „Byly tam výbušniny pro lomy a chodili tam teenageři, kteří to zapálili. Hořely tak budovy, bývalá vojenská ubytovna postavená z unimobuněk. Naštěstí tam nikdo nebydlel,“ doplnil starosta.