„Hasiči tehdy většinou chránili statky a majetky rolníků a ostatních domkařů, vznikaly tehdy velké požáry. Náměšť se v té době dělila na dvě obce. Byla Náměšť a pak Biskupství a až později po letech se oba sbory sjednotily v jeden, který funguje doposud,“ říká starosta náměšťského sboru Jaroslav Rozsíval.

Před dvěma lety tak zdejší hasiči oslavili už 115. výročí od svého založení a starosta říká, že činnost sboru je různorodá a bohatá. „Sbor čítá jedenadevadesát členů. V prvé řadě ale sázíme na mládež, která nám přináší další členy do sboru,“ pokračuje starosta, který se k hasiččině dostal v sedmadvaceti letech.

„Jsem ve sboru od roku 1970, přišel už jako ženatý chlap a bylo docela těžké se k nim dostat. Většinou tam byli starší členové, kteří si to hlídali a než někoho vzali, tak skutečně ho proklepali. Takže jsem byl rád, že jsem se mezi ně dostal a byla to i velká čest. Propadnul jsem tomu a jsem tady doposud,“ vysvětluje.

Dnešní výjezdová jednotka sboru dobrovolných hasičů v Náměšti na Hané má jedenadvacet aktivních členů.

„Jsme jednotka požární ochrany druhé kategorie, tedy hned za profesionály a tak vyjíždíme prakticky ke všemu. Máme specializace vyprošťování na motorové pily, v případě potřeby vlastníme i lezeckou techniku. Jezdíme tak na havárie, požáry, prakticky na všechno. V průměru pak máme asi šedesát výjezdů do roka,“ vyjmenovává základní údaje Tomáš Otruba, který je velitelem Sboru dobrovolných hasičů a taky výjezdové jednotky.

Hasiččinu má v rodině. „Můj děda byl zdejším velitelem, můj táta je hasič. Já jsem se k tomu dostal až později, okolo dvanácti let,“popisuje mladý muž, který pracuje i jako profesionál u hasičského záchranného sboru v Olomouci.

Hlásil se tam už od svých osmnácti let, přijali ho ale až po deseti letech a to proto, že zájem je prý velký. Říká však, že být „profíkem“ u dobrovolných, je výhoda.

„Máte zkušenosti i o trochu víc vědomostí. Zkušenosti přetahujete do dobrovolné jednotky a snažíte se držet stejného drilu jako je na útvaru. Takže držíme pohotovost, vyjíždíme do pěti minut a sloužíme na čtyři směny. Volno? To prakticky nemám, jsem v práci pořád. Volno mám tehdy, když směna je obsazená a já mám volný den. Což se stává tak jednou týdne,“ podotýká s úsměvem.

„Neznám však nikoho, kdo by se na to vykašlal. Dobrovolní hasiči mají tuhle práci v srdci,“ doplňuje.