Naposledy se pak obě družstva mladších a starších žáků utkala se svými protivníky minulou neděli v Bělkovicích-Lašťanech.

„Pravidla soutěže v požárním útoku mladých hasičů jsou oproti těm pro dospělé trochu odlišná, děti mají menší hadice, menší tlaky vedení. Zájem o soutěžení ale zatím mají. Na této soutěži máme dvě družstva od šesti do jedenácti let a od jedenácti do patnácti let. Letos je ale už téměř jisté, že Velký Újezd vyhraje v mladší kategorii okresní olomouckou ligu v požárním útoku,“ uvedl Zdeněk Čurda, který děti trénuje a zároveň je velitelem jednotky Sboru dobrovolných hasičů ve Velkém Újezdu.

S dětmi tam před šesti lety začala pracovat jeho manželka Veronika.

„Děti staří hasiči víceméně hodili na mou hlavu, mám totiž vystudovanou pedagogickou fakultu. Poslali mě na školení, a jak sem přijela, tak jsem si na základní škole nabrala děti a od té doby fungujeme. Už je to šest let,“ podotkla Veronika Čurdová.

„Hasiči mě bavíc víc, protože třeba u fotbalu mám pokaždé roztrhaná kolena. A nechci toho mít moc, protože pak bych hasiče už nestíhal. Takže stačí mi jedno. Baví mě to, že jsem tady s kamarády, sportujeme, jezdíme po soutěžích a taky máme dobré odměny. Jezdíme třeba do akvaparku,“ řekl desetiletý Radim Brunovský z velkoúujezdského družstva.

I stejně starou Alenu Krčkovou hasičina prostě baví. „Taťka chodil k hasičům, tak se mi tam začalo líbit a chodím sem asi pět let,“ uvedla dívka.

Trénovat s malými dětmi je ale ze začátku těžší než s dospěláky.

„Musí se to všechno teprve učit. Pak je to ale zase jednodušší v tom, že děti vás musí poslouchat, kdežto dospělí už mají svou hlavu,“ říká s úsměvem Zdeněk Čurda.

„Na založení dětského družstva bych ale neměl, jsou s tím nervy. Není to jen o tom, že děti jezdí po soutěžích, musíte je taky nějak odměnit, když se snaží. Takže manželka pro ně připravuje tábory, různé výlety,“ pokračoval hasič, který je i profesionálním hasičem, slouží na olomoucké základně a to už sedmým rokem.

„Jsem rád, že naše jednotka funguje a mám i radost z dětí, že mají takové výsledky a že se jim daří umisťovat se na předních místech,“ doplnil velitel jednotky.

Kozlův hasičský počin

Dobrovolní hasiči z Velkého Újezdu jsou zařazení do jednotky požární ochrany třetí kategorie s výjezdem do deseti minut. „Mnohdy ale výjezdy stíhají bez problému i do pěti minut. Na starost pak máme oblast zhruba do deseti kilometrů,“ řekl velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů Velký Újezd Zdeněk Čurda.

Několikrát už pomáhali na dopravních nehodách, hlavně pak ale zasahovali při požárech. „Před třemi lety totiž řádil nějaký žhář v daskabátském lese a tam se vyjíždělo několikrát i dvakrát za den,“ doplnil hasič.