"Vymysleli jsme si takovou ukázku a snažili se ji přizpůsobit tomu, jak to dělají dospělí. Dokonce loni na mezinárodním festivalu přípravek v Třebíči nám pan komentátor řekl, že tak rychlý výjezd ještě neviděl, že to bude muset ukázat na školení profíkům,“ říká s úsměvem Marcela Vystrčilová, která vede mládež Sboru dobrovolných hasičů v Dubu nad Moravou.

Tamní hasiči fungují už od roku 1892 a nyní mají 126 členů. Z okolních šesti dobrovolných sborů jsou však jediní, kteří se věnují dětem už od školky.

„Hlásí se k nám malí zájemci i z okolních vesnic,“ podotýká Vystrčilová.

„Staráme se o deset dětí. Scházíme se každý pátek od čtyř do šesti a trénujeme útok s hadicemi nebo štafetu dvojic a pak ukázku, ale tu si děti většinou pamatují, takže ji trénovat skoro vůbec nemusíme,“ vysvětluje vedoucí nejmenších Dráčků, osmnáctiletá Barbora Přehnilová.

Dráčci jsou nejmenší, ale v Dubu soutěží kromě žen a mužů i děti od šesti do patnácti let.

„Jsou sice ještě malé a nemají vše ještě úplně v rukách, ale jsou šikovné. Na závodění je baví úplně všechno, jsou zapálené a většina z nich chce být hasičem,“ pokračuje Přehnilová, která s požárním sportem začínala ve dvanácti letech. Také ona pochází z hasičské rodiny, ale z vedlejší vesnice, z Věrovan.

I starosta sboru Miroslav Vystrčil je hasičem už od dětství.

„Už jako tříleté čtyřleté dítě jsem byl s otcem, když jezdil na okrskové schůze. Tatínek byl starostou sboru dvaadvacet let a když pak umřel, přišli za mnou, jestli bych to nevzal za něj. Souhlasil jsem, ale jen po dobu, než najdou někoho jiného – už je to osm let, co starostuji. Snažím se sehnat z mládeže svého nástupce a vychovat ho. Protože pokud nástupci nejsou, mají sbory problémy,“ řekl Vystrčil.

„U nás se snažíme generaci vychovávat a máme adepty na předání funkcí. Děláme to hodně dlouho a naplno, ale je potřeba chvilku taky vypnout. Kdyby to člověk nedělal srdcem, tak by to nemohl dělat,“ doplňuje manžela Marcela Vystrčilová.

Ostatně sami se poprvé potkali v hasičárně a od té doby jsou spolu.

„Byla u mě v družstvu jako dorostenka,“ vysvětluje starosta hasičského sboru, který pořádá dětský tábor či v rámci obce získává peníze třeba i na tradiční Hasičskou pouť.

Věnují se itaké česko-polské spolupráci.

„Závodí i naše dvě děti. Když je soutěž, tak jedeme na výlet, ale s námi ještě dalších dvacet dětí,“ doplňuje Vystrčilová.