Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ludéřovští: Doufáme, že si nás budou také vážit

Ludéřov -Sbor dobrovolných hasičů v Ludéřově, místní části Drahanovic na Olomoucku, si letos připomněl už sto sedmnácté výročí od svého založení.

29.10.2009
SDÍLEJ:

Hasiči zasahují při požáru kravínaFoto: SDH Ludéřov

„Náš sbor byl založený 1. září roku 1892 tehdejším starostou obce. Je pravda, že v roce 1859 více jak polovina Ludéřova vyhořela, byla to doba doškových střech, takže když foukl vítr, oheň se snadno šířil. Dobrovolní hasiči v Ludéřově vznikli v době, kdy se v okolí zakládaly sbory ve velkém počtu,“ říká jednatel Sboru dobrovolných hasičů Ludéřov Pavel Navrátil.

Dnes má oddíl jedenatřicet členů a v zásahové jednotce je deset lidí.

„Do sboru však plánujeme přibrat další členy, přijmeme je na naší výroční valné hromadě, která se bude konat 9. ledna. Jednoho dospělého a asi tři děti. Máme trochu problém se střední generací mezi patnácti a pětadvaceti lety, kterou se nám nepodařilo podchytit. Od letošního roku ale máme nového vedoucího mladých hasičů, a tak na něj spoléháme. Je tady řada malých dětí, které jsou pro to zapálené, a myslím si, že právě tam je naše naděje a budoucnost,“ pokračuje muž, který je v hasičském sboru už třiadvacátým rokem.

„Tehdy, v polovině 80. let, sbor spíše neexistoval, byl na vymření. Byli tady asi tři stálí členové, kteří ho drželi. Pak nás vstoupilo osm ve věku od sedmnácti do pětadvaceti let. Byli jsme parta. Postupně pak členů přibývalo,“ vzpomíná Navrátil.

Ludéřovští dobrovolní hasiči se věnují požárnímu sportu, ale taky se starají o kulturní akce v obci. Každoročně tak pořádají dětský den, pro členy sboru zase tematické zájezdy, ale tou stěžejní akcí jsou oslavy u příležitosti svátku patrona hasičů sv. Floriana.

Když je však potřeba, přidají i ruku k dílu, tak jako tomu bylo při opravě kaple Panny Marie Růžencové.

„Podíleli jsme se na opravách, na sbírce, která mezi lidmi kolovala a jejíž výtěžek šel na nové elektrické zvonění. Stejně tak jsme se podíleli i na sepsání poslání našim nástupcům, které bylo s nějakými fotkami Ludéřova a dalšími věcmi slavnostně dáno v sobotu 10. října do kopule kaple,“ říká hasič.

„Je to trochu nostalgie i vize do budoucna, že po nás něco zůstane. Doufáme, že to, co se snažíme vytvořit pro naši malou obec, která čítá asi tři sta čtyřicet obyvatel, neděláme zbytečně. Že naši nástupci si toho budou vážit, tak jako my si vážíme práce, kterou odvedli naši předkové,“ doplňuje.

Kozlův počin:

Dobrovolní hasiči v Ludéřově, místní části Drahanovic na Olomoucku, patří do jednotky požární ochrany páté kategorie. Pomáhají tak hlavně v obci, ale nejen tam.

„Když je potřeba, vyjíždíme i do okolních obcí. Myslím si, že lidé nás vnímají velice dobře, protože vědí, že je nás stále potřeba. Pomáhali jsme v Olomouci při povodních v roce 1997 nebo 2006, ale i sami jsme měli loni povodně, které si místní pamětníci ani nepamatují,“ vysvětluje jednatel Sboru dobrovolných hasičů v Ludéřově Pavel Navrátil.

V letošním roce pak jednotka vyjížděla už dvanáctkrát. „Především se naše jednotka specializuje na likvidaci vosích a sršních hnízd, na nebezpečný hmyz,“ doplnil hasič.

Autor: Petra Pášová

29.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trénink FC Kodaň na Andrově stadionu v Olomouci
31

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
5

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Opil se, začal být agresivní a nakonec svého známého ukopal a umlátil k smrti. Tak podle policie vypadal incident mezi bezdomovci, ke kterému došlo v sobotu 14. října ve Šternberku.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Floru zaplnila burza práce, nejvíc táhly supermarkety

Ženy ve středním a vyšším věku se zkušenostmi v administrativě byly spolu s žáky devátých tříd nejpočetnější skupinou návštěvníků Burzy práce a vzdělání 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení