„Projdeme se vesnicí, v místní hospodě obec zařídí hudbu. Necháme si pak zavolat děti, které nám řeknou nějakou básničku, budeme chvíli tancovat, ale zahrajeme si i nějaké hry. Každé z dětí dostane balíček, ale uhlí se u nás nedává,“ říká Lumír Coufal, starosta mladečských dobrovolných hasičů.

Tamní sbor funguje od roku 1886, dnes má šestačtyřicet členů, muže, ženy i děti. Ve všech kategoriích soutěží a s narůstající generací tady tak problémy nemají.

„Letos jsme brali tři děti, jedno má pět let a další dva mají po sedmi letech. Občas nějací přibudou, dorůstající generaci máme,“ pokračuje starosta.

Už čtvrtým rokem je dobrovolným hasičem i šestnáctiletý Miroslav Mlčoch.

„Líbí se mi adrenalin u soutěží. Přemýšlel jsem, že bych byl i profesionálním hasičem,“ říká.

„Baví mě to, trénujeme, někdy uklízíme. Jezdíme na závody. Můj táta i brácha jsou hasiči taky,“ říká zase další člen Michal Balatka.

Dobrovolní hasiči v Mladči nepořádají jen Mikulášskou slavnost, na starost mají taky hodovou zábavu, ples i ten maškarní. Starosta Lumír Coufal je u soboru už desátým rokem a začínal v Chořelicích.

„Pak jsem se přestěhoval do Mladče, ale hasiččinu jsem neopustil, věnuji se jí dál. Hasiči tady fungovali, ale spíše jen muži, kteří jeli dvakrát třikrát na závody. Trochu jsme to pozvedli, máme navíc ženy a děti,“ pokračuje Coufal.

„Hasičina mě baví, je to vyžití přes léto, člověk si zasportuje. Něco udělat, vzít děcka na závody, to je určitě rozumnější než sedět v hospodě,“ doplnil.

Kozlův hasičský počin

Dobrovolní hasiči v Mladči na Olomoucku patří do jednotky požární ochrany páté kategorie a pomáhají tak hlavně v obci. Na jeden zásah ale dlouho nezapomenou.

„Zasahovali jsme v Sobáčově, kde hořel obchod, bylo tam deset zásahových sboru a my jsme dodávali vodu, pak jsme hlídali požářiště. Přitom asi jen tři dny před tím jsme měli výroční zasedání, kde jsme říkali, že máme klid. A najednou pár dní na to hořelo,“ uvedl Lumír Coufal, starosta sboru dobrovolných hasičů v Mladči.