„Povědomí máme u místních si myslím dobré. Ať je to obec nebo kdokoli jiný, tak s ním vycházíme dobře. I dnes jsou hasiči na vesnicích potřeba, a proto jsme tady,“ říká Pavel Bílý, vedoucí mládeže a velitel Sboru dobrovolných hasičů v Drahlově, místní části obce Charváty na Olomoucku.

Stejně jako jinde, i tady potřeba pomocníků v boji s ohněm vznikla kvůli tomu, že v obcích často hořelo.

„V roce 1938 se sbory v Drahlově a Čeroryjích rozdělily a každý si udělal svoji zbrojnici. Od té doby jedeme na vlastní pěst,“ vysvětluje velitel.

Dnes se sbor v Draslově může pochlubit dvaasedmdesáti členy, ale taky nástupníky v podobě mládeže.

„Zájem dětí je velký. Je to malá vesnice, ve škole je dvaadvacet dětí a my jich máme okolo šestnácti. Děti to baví,“ říká Bílý.

„Když jsme byli my dětmi, nic tu nebylo. Ještě v roce 1946 u nás soutěžili dorostenci, pak byla několik let pauza a až od roku 1996 jsme začali trénovat chlapi, děti a ženy. Úspěchy máme,“ ukazuje na vystavené poháry ve zbrojnici.

Nejen požární sport je ale tím, co mají drahlovští hasiči na starost. Snaží se být i pravidelnými dárci krve.

„Není to povinné, ale řekli jsme si, že uděláme dobrou věc. Navíc Červený kříž nás nabádal, abychom darovali krev už před lety a pak vždycky, když někdo najde odvahu, tak jde dát krev,“ usmívá se hasič.

„V obci jsme toho ale dělali hodně, teď se to trochu umírnilo. Stavíme májku, děláme diskotéky, dětské i mužské soutěže v požárním sportu. Pořádáme i vinobraní, stále se něco děje. Když ale někdo potřebuje pomoct třeba vyčistit studnu, nebo když je potřeba se postarat o nově zasázené stromky, tak pomáháme,“ vyjmenovává činnosti vedoucí mládeže, který je hasičem už od roku 1988.

„Otec byl u hasičů, ale odešel. Co na vesnici dělat, člověk k hasiččině přilne a pak není úniku. Mám to rád,“ doplňuje.

Kozlův hasičský počin

Dobrovolní hasiči v Drahlově patří do jednotky požární ochrany páté kategorie a pomáhají tak hlavně v obci.

„Působnost máme místní, máme omezené podmínky technikou i tím, k čemu jsme určeni. V paměti nám ale utkvěli povodně z roku 1997, kdy jsme pomáhali měsíc a půl v Olomouci. Letos jsme zásah ještě neměli, máme štěstí, že nemusíme vyjíždět. Do roku 1996 tady hořelo tak dvakrát ročně, to ještě byly staré střechy. Teď už toho máme opravdu málo, cisternu nemáme a tak fungujeme spíš jako technická pomoc,“ uvedl Pvale Bílý, vedoucí mládeže a velitel Sboru Dobrovolných hasičů v Drahlově.