„Naše jednotka vznikla ještě za minulého režimu. Hasiči tehdy fungovali pro tamní dřevařský podnik a po revoluci v roce 1997 si nad nimi vzala záštitu obec. Protože jsme jako sbor neměli tolik lidí, spojili jsme se s Trusovicemi. Vznikla tak osmnáctičlenná jednotka, která je pod obcí Bohuňovice a skládá se z členů obou sborů. Myslím, že jsme v okresu asi raritou,“ říká velitel bohuňovické jednotky Zdeněk Štěpáník.

Sbor dobrovolných hasičů v Bohuňovicích oslavil před čtyřmi roky už sto dvacáté výročí, trusovičtí hasiči si naopak letos připomínají jubileum šestašedesáté. Právě v Trusovicích žije taky Josef Vlček, který je dlouholetým aktivním hasičem.

„Sbor tady byl založený na příkaz německého vedení. Bylo povinností, mít v každé vesnici požární sbor. V Trusovicích sbor nebyl, a tak nám v začátcích pomohli bohuňovičtí,“ vzpomíná na společnouz historii obou sborů dvaadevadesátiletý muž, který původně k hasiččině sklony neměl.

„Ale museli jsme jít do sboru, tak ti zkušení bohuňovští nás k tomu vedli. Byli ve výboře a cvičili nás. V krátké době jsme taky dostali deset obleků. Byly zelenožluté a s hasičema to mělo pramálo společného, byly jsme v tom jako hadrláci. Ale byli jsme rádi, že něco máme. Na cvičení jsme to nepoužívali,“ usmívá se.

„Po letech mě to bavilo, ji když byl začátekkdovíjaký, tak jsem poznal, že hasičina je potřeba. Zůstal jsem tomu věrný,“ doplňuje.

Vzpomíná však, že za jeho služby moc požárů nebylo.

„Dneska slyším hasiče houkat co chvíli. Tehdy byl v obci trubač a ti, kteří požár viděli nebo se o něm dozvěděli, tak za ním běželi. Trubač šel na dědinu, a pokud se hasiči nesešli, tak troubil „Hasiči hoří.“ Až pak po válce se sbor začal rozvíjet. Začaly i soutěže, ale hasičské plesy jsme pořádali až za dlouho,“ říká. Starosta trusovického sboru dobrovolných hasičů Oldřich Weidinger se k hasičům dostal jako dvanáctiletý kluk.

#nahled|https://g.denik.cz/43/e0/trusovice_hasici_0807_02_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/e0/trusovice_hasici_0807_02.jpg|Dobrovolní hasiči v Trusovicích#

„Techniku na výjezdy máme v Bohuňovicích, tak se zaměřujeme hlavně na mládež, abychom měli nějaké nástupce. Kromě toho se staráme i o naše seniory, kteří nám připravili půdu, na které dneska fungujeme. Celkem máme devětatřicet dětí, z celých Bohuňovic a v soutěžích jsme dobří,“ vysvětluje.

To velitel jednotky Zdeněk Štěpáník má hasičství v rodině.

„Maminky táta byl hasič, dělal tehdy předsedu bohuňovického sboru. Moje maminka i táta jsou u hasičů a táta dělal jednu dobu i velitele zdejší jednotky. Ale musí to být v člověku, v krvi a taky ho to musí bavit. Pomáhat lidem je priorita,“ dodává.

#nahled|https://g.denik.cz/43/e0/trusovice_hasici_0807_01_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/e0/trusovice_hasici_0807_01.jpg|Dobrovolní hasiči v Trusovicích#