„Hasiči u nás fungovali už dříve, ale spíš jako hasičský záchranný sbor cukrovaru Drahanovice, který zasahoval i pro obec.Vzhledem k tomu, že ve 30. letech bylo požárů celkem dost a museli dojíždět i hasiči z okolních vesnic, tak se občané Drahanovic rozhodli založit vlastní sbor dobrovolných hasičů. Od té doby fungujeme bez přestávky až do současné doby,“ vysvětlil počátky starosta drahanovického sboru Alois Švancara.

Dnes sbor čítá přes osmdesát členů, v jednotce jich je deset. Dříve tamním hasičům nebylo cizí ani divadlo.

„Dřív naši členové hráli i ochotnické divadlo. Teď už ale zájem opadl, času je málo a je potřeba, aby do toho byli lidé zapálení. Většina členů sboru, kteří divadlo hráli, už zemřela a tak soubor zanikl,“ zavzpomínal starosta.

V organizační režii hasičů v Drahanovicích jsou tak plesy či taneční zábavy. Nechybí ani soutěže v požárním sportu.

„Letos jsme se rozhodli, že zkusíme pohárovou soutěž, tak jsme udělali její první ročník, kdy jsme soutěžili o putovní pohár starosty obce Drahanovice,“ řekl Švancara a doplnil, že se i tady snaží vychovat nástupce. Většinou to jsou děti členů sboru.

Alois Švancara je starostou dobrovolného sboru přes deset let. Hasičství je v jeho rodině hluboce zakořeněno, jeho dědeček byl zakládajícím členem hasičského sboru v roce 1938.

„Taky maminka byla členkou výboru, později předsedkyní revizní komise a hrála i to ochotnické divadlo. Strýc byl taky hasič a já jsem byl odmala členem dětského družstva,“ pokračoval dobrovolný hasič.

„Mě na tom baví úplně všechno. Navíc jsme tam celá rodina i děti. I manželčin otec byl hasič,“ uvedl Švancara.

Kozlův hasičský počin:

Drahanovičtí hasiči před dvanácti lety vyjížděli k zásahům, na které jen tak nezapomenou. „Velké výjezdy byly v souvislosti s povodněmi v roce 1997, kdy jsme jezdili denně, asi dva týdny čerpat vodu do Olomouce. Když pak byly záplavy v Čechách, pomáhali jsme u Mělníka. Na to se nezapomíná,“ uvedl starosta Sboru dobrovolných hasičů Alois Švancara. Z těch větších zásahů v regionu taky nezapomněl na požáry lesa na nedalekém Kosíři. „Ty byly velké. Letos jsme byli na větším zásahu v Náměšti na Hané, kde hořel rodinný dům a chytnul i ten vedlejší. Na jaře byly vichřice, tak jsme odklízeli v noci strom, máme totiž vyškolené kluky na motorové pily,“ doplnil Švancara.