„Z těch starších dějin se nám ale moc nedochovalo. Kronika se nám ztratila. Někdo zase tvrdí, že se ani nepsala. Každopádně v současnosti máme šestašedesát členů jako sbor a v jednotce je osm lidí,“ říká starosta Sboru dobrovolných hasičů ve Vilémově Josef Polýnek.

Zdejší hasiči se hodně věnují sportu.

„Většinou se zúčastňujeme hlavně soutěží, protože musím zaklepat u nás už hodně dlouho nehořelo. Soutěží muži, ženy a starší žáci se zúčastňují hry Plamen. Pořádáme ale taky zábavy, kácení máje, pomáháme obci, děláme sběr kovového odpadu, což je pro nás výdělečná činnost,“ vyjmenovává starosta a neopomíná podotknout, že nevynechají ani besídky v místní školce.

Jednou nebo dvakrát do roka pak mají vilémovští hasiči takzvané námětové cvičení.

„To znamená, že se výbor domluví a nečekaně vyhlásí poplach. Pak se sleduje, kdo se do kolika minut sejde a nesejde. Celkem to ale funguje, musí,“ vysvětluje Polýnek.

Co se vybavení týče, i přesto, že jsou v jednotce požární ochrany páté kategorie, nestěžuje si.

„Vybavení máme celkem solidní. Starosta nám zatím, vždycky všechno, co potřebujeme dal,“ říká starosta, který je ve funkci už sedmnáctým rokem.

Zdejším hasičům nechybí ani dorůstající generace.

„Děti máme a budeme zase dělat nábor špuntíků od šesti let. Děti tady jsou a mají zájem. Jsme tady totiž prakticky jediná složka. Fotbalisté tady jsou, ale jsou to jen dospělí,“ informuje Polýnek. „Byl jsem překvapený, že s dětmi na soutěže jezdí celé rodiny a fandí jim,“ přidává se Josef Lakomý, který je služebně nejstarším hasičem vilémovského sboru. Stal se jím v roce 1952, a jak říká, být hasičem je životní náplň.

S tím ostatně souhlasí i starosta sboru. Ten je totiž hasičem od svých čtyř let.

„Tatínek byl taky hasič i mí bratři, jsou hasiči. Hasiččině se věnuji už pětadvacet let a nikdy me to asi nepřestane bavit. Doma mám někdy problémy, žena nadává, že jsem stále pryč. Ale je to v člověku, nejde to jen tak odbourat. Je to životní postoj,“ dodává Josef Polýnek.