Dobrovolní hasiči z Nové Hradečné patří do jednotky požární ochrany páté kategorie a svou působností jsou tak zařazeni pro pomoc v obci.

„V roce 2005 se po dlouhé době u nás rozhoukala siréna, byl to první zásah. V té době jsem byl zrovna dva měsíce zvoleným velitelem a hned jsme řešili povodně, kdy voda u nás tehdy spláchla několik domů. Ale zvládli jsme to. Makali jsme týden v kuse, drželi jsme hlídky, a když jsme mysleli, že to bude dobré, tak nás to spláchlo podruhé,“ vysvětluje Jaroslav Kunert, velitel jednotky a Sboru dobrovolných hasičů Nová Hradečná.

S vodou tamní hasiči ale bojovali i následující rok.

„Zasahovali jsme po přívalovém dešti, byl vyplavený vepřín, kde jsme zachraňovali malá selata. Když jsme to vyčistili, tak nás to za půl hodiny spláchlo znova a já jsem se tam propadnul kanálem. Byl jsem v nemocnici a odnesl jsem si deset stehů a sádru,“ vzpomíná.

Druhým rokem, mají hasiči zase dopravní automobil, obce jim zakoupila Avii.

„S technikou jsme od té doby už pokročili - máme motorovou pilu, vyškolené pilaře, jezdíme k technickým zásahům, jako je třeba spadlý strom přes silnici, nebo v korytě. Navíc pokud s těmi kluky nejdete, tak je to taky přestane bavit. Proto jsme se starostou dohodnuti, že pokud je možnost někam vyjet, tak se vyjíždí k technické pomoci. Letos jsem zprávu vypisoval už asi pětkrát,“ dodal Kunert.

VÍCE O HASIČÍCH Z NOVÉ HRADEČNÉ