Jablonec ztratil za remízu v Příbrami a po vítězství Sparty nad Plzní zůstává olomoucká ztráta na lídra soutěže stále pětibodová. Pod Ještědem to ale byla nevyužitá šance.

„Z psychického hlediska by nám stažení náskoku o další bod pomohlo," připustil trenér Roman Pivarník po nedělním tréninku.

S mužstvem už páteční první jarní porážku moc nerozpitvával.

„Krátce jsme se k tomu zápasu vraceli. Bylo to ale opravdu krátce, už se soustředíme spíš na další zápasy se Spartou," řekl kouč.

Sparťanský trojboj (ve středu doma první pohárové čtvrtfinále, v sobotu liga a 16. dubna čtvrtfinálová odveta v Praze) v nejbližších týdnech znovu o něco více poodkryje, jak vysoko může Sigma v probíhající sezoně myslet.

O čem jste nejvíc mluvili v souvislosti se zápasem v Liberci?
Mluvili jsme o tom, že ve druhém poločase jsme hráli výborně, ale zase nás dohnal stejný problém. Že sice hrajeme dobře, ale nejsme schopni ten zápas zvládnout. Stalo se nám to už poněkolikáté. Ať doma s Jabloncem, nebo na Slovácku. Druhá věc byla, že jsme se ve druhém poločase nechali až příliš strhnout do ofenzivy a soupeře pouštěli do brejků.

REPORTÁŽ ZE ZÁPASU VČETNĚ FOTOGALERIE: Sigma na jaře poprvé padla, v Liberci se na druhé místo neprostřelila

Ještě bych se vrátil k první půli. Zdálo se, že jste ji trochu prohospodařili. Nebyli jste v začátku zápasu až příliš opatrní?
První poločas byl dobrý. Liberec hodně chodil pod balon, snažil se vyplňovat prostory. Vzniklo tam několik mezer, kterých jsme ale nedokázali využít. Souhlasím s tím, že to bylo opatrnější, ale tak se tyto zápasy musejí hrát. Fotbal samozřejmě hrajeme pro diváky, ale i pro výsledky. Proto se nemůže stávat to, co se nám stávalo ve druhém poločase, kdy jsme Liberec nechávali chodit do brejkových situací.

Takže byste řekl, že v první půli hráči dodržovali poctivěji taktické pokyny, zatímco po přestávce trochu přestali a i díky tomu to bylo pro diváky atraktivnější?
Určitě. V poločase jsme mluvili o tom, že budeme chtít to tempo trochu vystupňovat. Ale ne tak, aby se nám stalo, že v 82. minutě pomalu všichni hráči útočí. Oba beci chodili nahoru, což zaprvé otvíralo naši hru a stálo to i strašnou spoustu sil. V souvislosti s tou únavou pak přichází samozřejmě ztráta koncentrace a chyby.

V Liberci jste měli dost šancí na to, abyste zápas vyhráli. Je ta dovednost zvítězit v zápase z jedné dvou šancí to poslední, co Sigmě chybí, aby mohla válčit s Plzní a Spartou o titul?
Myslím, že letos jsme se i po této stránce zlepšili, ale je pravda, že se to ještě dá hodně zlepšovat. Myslím, že to zase chce trochu času. Hráči jsou spolu docela dlouho, ale ta základní sestava, která tam teď je, spolu zase až tak dlouho nehraje. A speciálně tohle je věc, která se dá naučit jen těmi těžkými zápasy. Musíme dál bojovat.

Sparta v sobotu ve vzájemném zápase Plzeň porazila. Co ten výsledek pro vás znamená?
Vítězství Sparty nám ukázalo, že v podstatě by z Liberce byla bývala dobrá i remíza. Znovu bychom stáhli alespoň o bod ztrátu na první místo. Dá se říct, že pro nás se zase tolik neděje, ta ztráta zůstala pět bodů. Je to ale škoda z psychického hlediska. Ubrali bychom další bod a víme, že Spartu i Plzeň máme doma. Na čele tabulky se nedá počítat s tím, že bychom to stahovali po třech bodech. Spíš po tom jednom. Uvidíme, jak to bude vypadat po dalším kole.

Takže Liberec se dá zpětně vnímat jako nevyužitá šance?
Je to tak. Nic navíc jsme neztratili. Když jsme tam nedali gól, tak jsme jen těžko mohli vyhrát, ale toho bodu je škoda. Ten jsme získat měli.

Už ve středu vás čeká se Spartou pohárový zápas, pak hned v sobotu liga. Dá se říct, že některou soutěž upřednostníte, nebo se to pokusíte zvládnout v nejsilnějším složení?
My se to asi pokusíme zvládnout v nejsilnějším složení. Uvidíme, jak se k tomu postaví soupeř. Myslím, že po tom zápase s Plzní Sparta upřednostní spíš ligu. Na druhou stranu má i tak daleko širší kádr než my. Jen když se podíváme na útočníky, tak tam má čtyři, zatímco my v podstatě jen jednoho. Ale budeme se snažit to zvládnout.

Jak velké problémy vám způsobuje před tím nabitým programem počasí?
Nemůžeme trénovat na přírodní trávě, v neděli jsme byli na umělce. Musím poděkovat chlapům z venkovního úseku, že nám to dokázali stáhnout. Do zápasu máme ale ještě dva dny a samozřejmě bych byl rád, kdybychom se mohli připravovat na klasickém hřišti.

Je to velký zásah? Nebo v době, kdy se častěji hraje a tréninky jsou spíš regenerační nebo udržovací, je jedno, jestli trénujete na umělé, či přírodní trávě?
Zásah to je. Samozřejmě velké věci se v tom nahuštěném programu udělat nedají, ale ta odezva z umělky je v mnoha směrech jiná, než z přírodního hřiště. Nicméně musíme si s tím poradit.