Záložní týmy prvoligových a některých druholigových mančaftů se vrátí zpět do MSFL nebo budou hrát divizi.
Pro zrušení Juniorské ligy hlasovalo šestnáct zástupců z dvaceti klubů. Tři se zdrželi, proti byl jediný.

„Kluby jsou přesvědčeny, že z hlediska výchovy hráčů a přechodu z mládežnické do dospělé kategorie je jejich působení v dospělém fotbalu lepší než působení v juniorské lize,“ prohlásil šéf Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda. Právě LFA profesionální soutěže řídí.

Srážka gólmana Miloše Buchty a obránce Uroše Radakoviče, po které olomoucký brankář musel ze hřiště
Radaković poslal Buchtu do špitálu. Snad bude brzy dobrý, doufá

Rozšíření MSFL?

Po zrušení tolik kritizované Juniorské ligy tak znovu vzniknou béčka. Podle předběžné dohody dojde k rozšíření počtu účastníků v MSFL na dvacet až dvaadvacet týmů.

„Ligová fotbalová asociace neřídí soutěže na Moravě, takže tato informace není relevantní,“ uklidňuje předseda Řídící komise pro Moravu Pavel Nezval.

Podle něj může k rozšíření počtu týmů ve třetí lize třeba o dva týmy dojít, ale variant je mnohem víc.

„Existuje spousta možností. Třeba můžeme zřídit třetí skupinu divize,“ upozorňuje Nezval. Sám ale nechce předjímat. Možností se nabízí hned několik.

„My jsme o tom zatím nejednali. Čekali jsme na rozhodnutí ligového shromáždění,“ vysvětluje známý funkcionář.

Nezval zároveň upozorňuje, že nyní je hlavně na řídících komisích, jak s novou informací naloží.

„Na Moravě hrálo Juniorskou ligu osm celků. Po schůzce s majiteli klubů, která byla nedávno v Kroměříži, mohu prozradit, že představitelé Třince a Karviné projevili zájem hrát divizi a zbývajících šest klubů MSFL,“ říká Nezval.

Zástupci osmačtyřiceti moravských oddílů, které momentálně hrají třetí ligu a divizi, se sejdou už 12. března v Olomouci. Na shromáždění situaci rozeberou a důkladně prodiskutují.

Brankář Slovácka Milan Heča
Brankář Heča: Byli jsme lepší než Sigma, bohužel jsem udělal chybu

Klady a zápory

Už teď je ale jasné, že samotné znovu zařazení ligových béček přinese třetí lize klady i zápory. Hlavní myšlenkou je, aby v MSFL dostávali prostor především mladí hráči.

„Přesně tak, jsem přesvědčený, že jde o správný krok. Postupem do první ligy nám vznikla povinnost zavedení juniorky, takže jsme z ekonomických důvodů bohužel museli zrušit béčko,“ konstatuje Ladislav Minář, sportovní manažer Sigmy.

„Poté, co loni Uničov vyhrál MSFL, jsme spolu mohli spolupracovat ve druhé lize. Ale opět jsme to museli odmítnout, není snadné to finančně utáhnout. Klasické béčko místo juniorky však rozhodně kvitujeme, mladí se tam otrkají,“ dodává Minář.

Souhlasí si s ním i další moravské celky.

„Chce to, aby mladí kluci vyrůstali po boku starších, protože když vedle sebe hrají pouze devatenáctiletí hráči, je to jenom prodloužení dorosteneckého věku,“ míní třeba kouč juniorky Slovácka Jiří Dekař.

„Jak ovšem mezi ně přijdou hráči z áčka, má utkání úplně jiný náboj,“ přidává svůj poznatek šestapadesátiletý trenér.

Stejný názor zastává i lodivod zlínské juniorky Jan Jelínek.

„Neříkám, že se v Juniorské lize hrají špatné zápasy, ale pořád si myslím, že MSFL je pro kluky lepší,“ domnívá se.

Milan Heča a Jakub Řezníček - gól
Řezníček po premiérové trefě: Náš výkon nebyl dobrý, umlátili jsme to