Třeba útočník Martin Doležal ale prožívá nejlepší ligový ročník v životě. Už v polovině ligy překonal své střelecké maximum z poslední sezony.

Po sečtení známek od redaktorů Deníku byl zaslouženě právě on nejlepším Sigmákem. Tedy z těch, kteří odehráli alespoň polovinu ze šestnácti zápasů.

V absolutních číslech Doležala trumfnul brankář Martin Blaha, jenž byl mezi tyčemi při nejlepší části půlsezony – třízápasové vítězné sérii.

Jak si vedli ostatní? Podívejte se sami. Pro větší přehlednost jsou fotbalisté rozděleni do pěti skupin podle známky, jakou by dostali ve škole.

Za připomenutí ještě stojí, že redaktoři Deníku hodnotí v každém ligovém utkání hráče Sigmy, který odehraje alespoň třicet minut, na bodové stupnici 1 – 10.

1 – výborně

Výborné hodnocení si nezaslouží bohužel nikdo. Sigma se potácí jen dva body nad sestupovou propastí a na jaře ji čeká ještě těžká šichta.

2 – chvalitebně

Martin Doležal (13 zápasů, 854 minut, 8 gólů, 1 ŽK) – průměrná známka 5,60 (10 známek)

Martin Doležal (vlevo) slaví gól do sítě Teplic

Na začátku sezony nepatřil ani na lavičku. Nezapškl 
a tvrdou prací si místo v základní sestavě znovu vybojoval. Nakonec se stal s osmi góly nejlepším kanonýrem Sigmy. Už v polovině letošní sezony dal o gól víc než v celém předchozím ročníku. Za odměnu dostal novou smlouvu do roku 2017. Jestli ale bude 
v gólové produkci pokračovat, tak ji těžko dodrží a Sigma za něj vyinkasuje pořádný balík.

3 – dobře

Michal Ordoš (15 zápasů, 1070 minut, 2 góly, 4 asistence, 3 ŽK) – známka 5,58 (12)

Michal Ordoš

Zkušený borec byl také na začátku sezony chvíli málem na odpis. Pak se ale ukázalo, že Sigma jeho zkušenosti přece jenom potřebuje. V některých zápasech hodně kazil, což mu vyčítali fanoušci, ale na rozdíl od jiných se nikdy neschovával a neustále chtěl hrát. Na konci podzimu na něm také bylo hodně znát, jak moc ho současná situace štve.

Zdeněk Zlámal (10 zápasů, 900 minut, 21 inkasovaných gólů, 1 ŽK)- známka 5,5 (10)

Zdeněk Zlámal

Chytat za olomouckou obranou bylo letos na podzim za trest. Ani SuperBob se však nevyhnul několika slabším zápasům. I proto část sezony strávil na lavici náhradníků. Do brány se vrátil na poslední tři kola a hlavně se Spartou 
a Duklou odvedl dobrou práci. Každopádně se od něj po výborných výkonech z předchozích let čekalo ještě trochu víc.

Martin Blaha (6 zápasů, 540 minut, 9 inkasovaných gólů, 2 nuly) – známka 5, 83 (6)

Gólman Sigmy Martin Blaha

Na šest utkání se mu podařilo posadit Zlámala na lavičku a Sigma zažila nejlepší část podzimu, třízápasovou vítěznou šňůru ale utnula porážka v Jihlavě, na které se podepsal také osmadvacetiletý brankář. Chybu pak udělal také 
v Ostravě a vrátil se zase na lavičku. Přesto mu to stačilo na nejvyšší průměrnou známku v hodnocení Deníku ze všech hráčů Sigmy.

Vlastimil Vidlička (11 zápasů 990 minut, 4 ŽK) – známka 5,55 (11)

Vlastimil Vidlička hlavičkující

Pravý obránce dorazil se zpožděním. Sám věděl, že těžko bude v průběhu podzimu 
v top formě. Přesto když nastoupil, tak nevyhořel. Naopak hned v prvním zápase zachránil na brankové čáře pro Sigmu první výhru na Slavii. Smolný byl pro něj zápas 
v Mladé Boleslavi, kde v závěru nešťastným zásahem hlavou pomohl domácím vyrovnat. V Ostravě tři kola před koncem dostal čtvrtou žlutou kartu, nuceně vynechal Spartu, a pak už si překvapivě nezahrál.

Jan Navrátil (16 zápasů, 1331 minut, 3 góly, 6 asistencí, 4 ŽK) – známka 5,34 (15)

Autor druhého gólu Olomouce Jan Navrátil

Jako většina spoluhráčů si prošel během podzim poklesem formy. Stále ale patřil 
k tomu lepšímu, čím Sigma k ligovému podzimu přispěla. Výborně mu vyšel paradoxně jediný zápas, kdy nebyl v základní sestavě. Když ale proti Brnu přišel na trávník, dvěma asistencemi pomohl Sigmě k výhře. Na konci sezony už se mu ale moc nedařilo, i když dal ještě gól Znojmu.

Šimon Falta (14 zápasů, 671 minut, 1 gól, 1 asistence) – známka 5,5 (8)

Šimon Falta (vlevo) a Jan Javůrek z Olomouce se radují z gólu

První sezona, kterou začal v ligovém kádru, nebyla z jeho osobního pohledu špatná. Naznačil, že má před sebou slušnou budoucnost. Výkyvům se nevyhnul, ale u hráče jeho věku je to normální.

Martin Pospíšil (7 zápasů, 494 minut, 1 asistence) – známka 5,34 (6)

Martin Pospíšil

Po sedmi kolech odešel do Plzně za vidinou Ligy mistrů. V úvodu sezony sice nezářil jako loni na podzim, kdy se dostal do reprezentace, ale své si odehrál. Dobře zahrál především při remíze 2:2 v Mladé Boleslavi.

Kamil Karaš (10 zápasů, 523 minut, 2 góly, 1 ŽK) – známka 5,33 (6)

Kamil Karaš

Slovenská posila se zatím 
v české lize příliš neprosadila. Slušně se dvaadvacetiletý záložník ukázal v Mladé Boleslavi a doma s Jihlavou, kdy dal dvě branky. V tom samém zápase ale také zrovna nezazářil v defenzivní činnosti. Musí na sobě ještě dost pracovat.

Ivan Lietava (13 zápasů. 525 minut, 2 góly, ŽK) – známka 5,5 (6)

Autor třetího gólu Olomouce Iva Lietava (vpravo) se raduje se spoluhráčem Adamem Varadim

Na začátku soutěže sice nebyl v optimální kondici, ale ve třech zápasech dal dvě branky. Rekordně rychle ale také nasbíral čtyři žluté karty a pak musel vynuceně pauzírovat. Posléze ho vytlačil v životní formě hrající Martin Doležal. Snad ale ještě neřekl poslední slovo.

Adam Varadi (12 zápasů, 661 minut, 4 góly, 3 asistence, 2 ŽK, 1 ČK) – známka 5,0 (8)

Adam Varadi

Na svém postu útočníka nebo krajního záložníka sehrál velmi povedená utkání. Křivdu cítil po vyloučení proti Teplicím. Nastřílel čtyři branky, což je slušný výsledek. Důležitá byla hlavně ta na Bohemians. Záskok na pravé obraně proti Spartě se mu povedl, ale v dalších dvou duelech už to nebylo ono.

4 – dostatečně

Václav Koutný (11 zápasů, 957 minut, 1 ŽK) – známka 5,18 (11)

Václav Koutný

Fanoušky až příliš často kritizovaný fotbalista to neměl během podzimu lehké. Začínal na pravé straně obrany, což není jeho optimální post. Když hrál potom ve středu obrany, zlepšil se. Výborný byl hlavně proti Brnu, nevyhnul se ale ani slabým chvilkám jako třeba ve Znojmě.

David Houska (9 zápasů, 705 minut, 1 gól, 1 asistence, 2 ŽK) – známka 5,0 (8)

David Houska

Mladý záložník dostal po odchodu Pospíšila velkou šanci, ale také velkou zodpovědnost. Ve dvaceti letech snad až příliš velkou. Na ligu si v roce 2013 zvykal. Odehrál velmi dobrá, ale i nepovedená utkání. Premiérový ligový gól Slovácku byl překrásný. Budoucnost má před sebou.

Jan Schulmeister (7 zápasů, 310 minut, 3 asistence, 2 ŽK) – známka 5,2 (5)

Jan Schulmeister

Podzim se mu nepovedl podle představ. Hned na začátku ho zastavilo zranění 
a pak už bojoval o místo v základní sestavě marně. Vyšel mu zápas na Slavii, kde přihrál na dva góly. Jinak se ale spíš hledal.

Martin Šindelář (11 zápasů, 934 minut, 2 góly, 2 ŽK) – známka 4,91 (11)

Martin Šindelář

Začínal v záloze, konec odehrál jako střední obránce. Jeho bojovnost a zápal pro hru přinesly do zvadlého týmu oživení. Dokonce vstřelil dvě branky, což je na typického defenzivního válečníka solidní. Když ale měl spolu s dvacetiletým Houskou řídit ze středu pole hru Sigmy, byl to stále ještě příliš těžký úkol.

Stef Wijlaars (6 zápasů 251 minut, 1 asistence, 2 ŽK) – známka 4,33 (3)

Stef Wijlaars

Dostal minimum příležitostí ukázat, co v něm dříme. Jeho předností je snaha hrát neustále kombinačně a také univerzálnost, kterou v plné šíři uplatnil v Ostravě, kde zahrál slušně ve středu zálohy i na kraji obrany a navrch si připsal i asistenci na Doležalův gól.

Jakub Plšek (2 zápasy, 117 minut) – známka 4,5 (2)

Jakub Plšek z Olomouce (vlevo) a Petr Trapp z Příbrami.

V základu dostal příležitost na dvě utkání z kraje sezony. Proti Liberci hrál dobře, na Dukle se svezl s celým týmem. A k tomu si zranil koleno, se kterým pak dlouho marodil. Pokud bude stoprocentně 
v pořádku, mohl by být i přes své mládí pro Sigmu na jaře posilou.

5 – nedostatečně

Aleš Škerle (15 zápasů, 1349 minut, 3 ŽK, 1 ČK) – známka 5,07 (15)

Aleš Škerle z Olomouce (vpravo) diskutuje s hlavním rozhodčím

Na podzim chyběl jedinkrát kvůli vyloučení na Slavii. I když ale hrál, tak obrana Sigma se doslova sypala pod rukama. Ani zkušený kapitán se nevyhnul kiksům. Nejhorší to asi bylo v obou zápasech 
s pražskou Duklou v červenci, to Hanáci odnesli čtyřmi góly, na konci listopadu je od podobného přídělu uchránil brankář Zlámal. Přesto poslední gól podzimu byl vyloženě potupný.

Pavel Dreksa (8 zápasů, 631 minut) – známka 4,57 (7)

Pavel Dreksa

Také další stálice olomoucké obrany se na podzim trápila. Mizerný byl zápas na Julisce a Dreksovi se nevyvedl ani domácí duel s Teplicemi, 
v němž minelou výrazně přispěl k hostujícímu vyrovnání a následně i otočení výsledku. Naposledy nastoupil na minutku na Bohemians na konci září. Pak už bojoval s nepříjemným svalovým zraněním. Stále je ale mladý. Jaro jistě bude lepší.

Michal Vepřek (11 zápasů, 902 minut, 2 ŽK) – známka 5,10 (10)

Michal Vepřek

Doba, kdy patřil k nejlepším nahrávačům v lize, se zdá být bohužel pryč. Leccos si uhraje díky zkušenostem 
a nepůsobí lidově řečeno tak „splašeně" jako kolega z levé strany obrany Javůrek. Místy ovšem jako by ztrácel na rychlosti. Častokrát se protihráči ocitli za jeho zády a on je marně stíhal. V osmadvaceti určitě ještě není všem dnům konec, na druhou stranu se od něj čekají diametrálně odlišné výkony, než jaké během podzimu předváděl.

Jan Javůrek (12 zápasů, 956 minut, 3 asistence, 2 ŽK, 1 ČK) – známka 4,64 (11)

Jan Javůrek (vpravo) v souboji

Jeho jméno je pro letošní podzim synonymem pro nevyrovnané výkony. Jednou zahrál skvěle, podruhé mizerně. Potenciál jistě má, ale musí se vyvarovat hloupých zkratů jako třeba v Ostravě, kde ještě v prvním poločase dostal za nesmyslný skluz červenou kartu. Že může na ligové scéně obstát, dokazují mimo jiné i tři gólové přihrávky, což není úplně málo.

Jakub Petr (2 zápasy, 144 minut) – známka 3,5 (2)

Jakub Petr

Nastoupil pouze dvakrát na začátku sezony. Ani jeden zápas se mu ale nevydařil a pak raději odešel na Slovácko, kde přece jen trochu pookřál a ve dvanácti zápasech si zapsal tři gólové asistence.