„Ženskému fotbalu se věnuji už téměř dvacet let a v minulosti jsem trénoval jak ženy, tak i kategorii dorostenek. Po odchodu trenéra Zemana do divizní Holice jsem tak zůstal v klubu jediným s potřebnou kvalifikací. Dosud jsem se zabýval spíše zajišťováním chodu klubu, nyní ale vyvstala potřeba pomoci, a tak jsem neváhal. Přece jen pro mě tato pozice nebude něčím úplně novým," vysvětluje Novotný.

V rámci přípravy už odehrály Sigmačky i čtyři přípravné zápasy proti poměrně těžkým soupeřům, kterými byly prvoligové výběry brněnských Horních Heršpic a Baníku Ostrava a také dorostenky pražské Slavie a lídryně druhé ligy z Pardubic. Bohužel ve všech čtyřech případech vyšším rozdílem prohrály.

„Horší výsledky jsou dány tím, že máme poměrně velký problém s účastí na trénincích. Spousta hráček totiž nestíhá skrz zkouškové období na vysoké škole či složitého skloubení se zaměstnáním. Nastupovali jsme tedy v kombinované sestavě áčka, béčka a dorostenek. Doufám, že na jaře už to bude lepší, protože hrajeme opravdu o hodně. Absence jsou náš dlouhodobý problém a budeme to muset nějak řešit," popisuje kouč.

Matěj Mikulenka
Mladý fotbalista Sigmy za hrdinu. Asistoval u záchrany života

I u předposledního celku druholigové tabulky se už rozjela naplno zimní příprava, která probíhá třikrát až čtyřikrát týdně. Většinou na umělce v Řepčíně a je prokládána cvičením v posilovně a výběhy v terénu.

„Příprava by měla vyvrcholit na soustředění mezi 9. a 12. březnem v Ústí nad Orlicí. Celý realizační tým dělá, co je v jeho silách. Zbytek už bude na hráčkách," zdůrazňuje kouč.

Pomůže uzdravená Štajgrová?

Úplně spokojen pak Novotný nemůže být ani co se týče vyhlížených změn v kádru jeho svěřenkyň. „Měli jsme vyhlédnutou brankářku a tři hráčky, což ale padlo. Podepsali jsme ale nadějnou dorostenku Adrianu Nevtípilovou, od které si dost slibujeme směrem do budoucna,“ říká.

„Vrátí se také dlouhodobě zraněné holky, jako třeba Alena Štajgrová, která patřila k nejlepším. Od té si slibujeme, že trochu zvedne hru ve středu pole a zlepší náš přechod do útoku. Máme zde ale bohužel i nějaké odchody či ukončení činnosti," popisuje.

FK Šternberk B
Letos v první pětce, do dvou let postup, přeje si kouč šternberského béčka Šíp

V současné době je tým ženské Sigmy ve druhé lize na předposlední sedmé pozici s tříbodovým náskokem na poslední Zlín a dvanáctibodovou ztrátou na čtvrté místo, které jako poslední zajištuje účast ve skupině o postup. Jarní část soutěže rozehraje v sobotu 25. března na hřišti pátého týmu FC Praha, na který ztrácí body čtyři.

„Musíme se odpíchnout od daného stavu. Prioritou bude záchrana druhé ligy. Vzhledem k naší současné realitě je to maximum, čeho můžeme dosáhnout," uzavřel Miloslav Novotný.