„Dominik se rozhodl po zvážení s námi spojit své kroky s jedním z největších světových klubů. Nejde rozhodně o nahodilý krok Interu – transfer je vyústěním sledování a několika stáží," řekl hráčův agent Viktor Kolář ze společnosti Sport Invest Group.

Smékal není typickým produktem známé olomoucké líhně talentů. Z Hranic to vzal do Olomouce přes Ostravu. V Baníku působil v žákovských letech. Až poslední půlrok odehrál v Olomouci za Sigmu.Dominik Smékal

„V žákovském věku hrával za Baník proti nám. Je to šikovný hráč. Rychlostně vybavený, důrazný, do všeho jde. Dobrý jeden na jednoho, tedy přesně to, co se dnes po hráčích chce," řekl na adresu Smékala šéf sportovních tříd SK Sigma Olomouc Pavel Tököly.

Šestnáctiletý Smékal si na podzim připsal první dva starty za národní tým do 16 let. Nyní se vydává do zahraničí podobně jako řada hráčů před ním.

Naváže na Macka?

„Dominik věří, že se může v novém působišti jeho kariéra rozvíjet správným směrem a navázat tak například na prokazatelný pokrok, který má za sebou Roman Macek v Juventusu," dodal Kolář.

Přímo v juniorce Interu Milán před časem působil nyní jablonecký stoper Marek Kysela. V mladém věku odešel do Itálie také dnešní reprezentační útočník Libor Kozák. V sedmnácti ho z Opavy koupilo římské Lazio. Loni v létě Kozák přestoupil do anglické Aston Villy.

SOUTĚŽ: Vyhrajte s Olomouckým deníkem vstupenky na Sigmu proti Slavii

Zdaleka ne všichni mladíci, kteří ještě v dorosteneckém věku odcházejí do zahraničí, se ale v cizině prosadí. Z Olomouce v nedávné době odešli do německého Hamburku obránci Filip Rozsíval a Miroslav Štěpánek.

„Nechytil se ani jeden, i když u Štěpánka v tom třeba hrálo roli i zranění," připomíná Tököly.

„Do hráčů se snažíme tlačit, že česká cesta je pro hráče lepší. Že důležité je vedle fotbalu také dodělat školu. Živit se fotbalem je hezké, ale stát se může tolik věcí, že je třeba myslet i na jinou variantu," tvrdí zkušený mládežnický trenér.

„Třeba kolem Tomáše Kalase kroužili manažeři od třinácti. Nakonec ale odešel až v sedmnácti. Odehrál i pár zápasů v áčku a školu také zvládl," potvrdil Tökölym, že on je zastáncem české cesty, kterou se snaží vštěpovat i svým svěřencům.

„Martin Pospíšil nebo Tomáš Hořava zůstali v Sigmě déle a oba už si zahráli v Lize mistrů," dává za vzor mladíkům dva talentované záložníky.