Zápas pravdy?

„Myslím, že ano,“ připouští před nedělním utkáním s Jabloncem trenér fotbalistů Sigmy Zdeněk Psotka.

„Nemáme body a všichni víme, jak to ve fotbale chodí,“ prohlašuje navzdory relativně poklidným reakcím zevnitř klubu kouč, který v létě prožil se Sigmou krásné pohárové dobrodružství, ale v lize se mu zatím nedaří vítězit.

Pravdou je, že jediný tříbodový vklad učinili Hanáci do tabulky 26. července v prvním kole, a to už je zatraceně zaprášené datum.

Ještě více je zaprášená poslední výhra Hanáků nad Jabloncem z podzimu 2005.

A poslední domácí vítězství? To se ani neptejte. Bez tří dnů sedm let. Na Andrově stadionu Severočeši padli naposled 30. září 2002 a branky stříleli Kováč Urbánek a Pascal Ekwueme. Pamatuje to už jen jediný hráč z kádru Sigmy. Brankář Tomáš Lovásik byl ale tehdy na opačné straně.

Do brány asi Lovásik

Teď by se měl mezi tři tyče postavit znovu.

„Petr Drobisz má problémy s kolenem. Máme tady dva gólmany a v neděli se rozhodneme, který z nich bude chytat,“ mlžil sice trenér Psotka, ale je krajně nepravděpodobné, že by do branky poslal Martina Blahu, zvlášť když Lovásik ve středu odchytal i pohárový duel v Protivanově, kde Sigma vyhrála 5:0 a alespoň částečně si zvedla sebevědomí.

Trenér Psotka dal v poháru příležitost fotbalistům, kteří zatím moc nehráli.

„Zkoušeli jsme alternativy na postech, kde nás to trápilo, a ti hráči uspěli,“ pochvaloval si ještě v Protivanově.

V sestavě se tak dají očekávat změny.

„Měli jsme období, kdy jsme hodně rotovali hráče, pak jsme měli kraťoučké období, abychom vyprofilovali tu základní sestavu podle aktuální formy. Po zápase s Kladnem se to, myslím, stalo,“ uvedl Psotka.

Kaščák s otazníkem

Oproti poslednímu ligovému duelu už by mohl naskočit kapitán Marek Kaščák, který se zotavil po zlomenině nosu.

„Pokud mě trenér postaví, tak budu hrát, ale bez masky. Zkoušel jsem to s ní na tréninku a vadila mi. Neviděl jsem si pod nohy na balon,“ postěžoval si Kaščák.

„Je to velký ořech. Mužstvo máme, co se týče agresivity, založené hlavně na dvojici Hubník, Kaščák a v zápase s Kladnem to bylo jednoznačně vidět, že u těch ostatních hráčů není agresivita taková, jakou bychom potřebovali, hlavně uprostřed hřiště. Jsem si vědom, že Maru tam potřebujeme,“ říká olomoucký kouč.

„On sám určitě bude chtít hrát, ale soupeř o tom ví a v páté minutě ho může někdo bouchnout a máme o střídání míň a navíc jeho rehabilitace může být delší. To riziko musíme zvážit a do neděle se rozhodnout,“ má před sebou nelehký úkol Psotka.

Jablonec v současném rozpoložení sice není zrovna ideální soupeř na to, aby se mužstvo chytilo, ale Sigma si už vybírat nemůže.

„Mají lauf, začátek se jim povedl a hrají dobře. Dobře hráli už i v loňské sezoně,“ uznává Psotka.

„Dlouhodobě dobře doplňuje mužstvo, má spoustu zkušených hráčů. Špit, Drsek, Pavlík, Lafata. Ta jejich osa je obrovsky zkušená, jsou tam reprezentanti, hráči se zkušenostmi ze zahraničních lig. Přišel Jarolím, který hrál ve Slavii poháry. Na zkušené ose to staví a kolem je poskládaná spousta dobrých fotbalistů, ať už z Česka nebo ze zahraničí,“ nachází jednoduchý důvod úspěchů nedělního soupeře.

Cítím od vedení nespokojenost

Jak už ale bylo řečeno, Hanáci nemají na co čekat. A dost možná budou na trávníku bojovat i za trenéra.

„Cítím od vedení nespokojenost, že ty body nemáme a musíme objektivně přiznat, že hra v zápase s Kladnem byla špatná. Ne špatná, byla mizerná. Ale teď to musíme napravit. S hráči nemůžeme přemýšlet, co bylo a jak bylo. V neděli musíme odehrát kvalitní zápas a získat tři body,“ má jasno olomoucký trenér.

Utkání pravdy mezi Sigmou a Jabloncem začíná v neděli v 17 hodin.