Soudní líčení spěje k závěru, ve čtvrtek však ještě verdikt nepadl.

Olomoucký soudce Aleš Vašků si vyžádal výpovědi dalších svědků, mezi kterými byl navrhován i olomoucký primátor Martin Novotný, včetně prozkoumání videozáznamu z inkriminovaného zápasu mezi Sigmou a Bohemians Praha.

Na konci v pořadí čtvrtého líčení přitom ve čtvrtek zazněly již závěrečné řeči žalobců i obhájců a prokurátor navrhl všem aktérům podmíněné tresty.

Naproti tomu obhájci shodně požadovali u svých klientů zproštění viny.

Jako svědek vypovídal před soudem Jaromír Dolníček, který v dopise adresovaném soudu zpochybnil autentičnost nahrávky pořízené bývalým sportovním šéfem olomouckých fotbalistů Jiřím Kubíčkem s pokladníkem klubu.

Záznam zachycuje rozhovor ohledně předání peněz, které měly figurovat jako úplatek, pokladník však následně tvrdil, že byl secvičen.

„Potkali jsme se s Kubíčkem loni v červnu, byl naštvaný po rozchodu s vedením Sigmy. Řekl mi: Budou litovat, donutil jsem Římského (pokladníka), aby je potopil,“ uvedl Dolníček.

Při přímé konfrontaci však Kubíček popřel, že by se potkali či něco takového řekl.

Svědek Jaromír Dolníček. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Není to sehraný komplot

Žalobce Petr Matoušek však upozornil na to, aby se nahrávka jako důkaz nepřeceňovala. Svědectví hráčů střížkovského klubu Miroslava Obermajera, Davida Zoubka a jejich šéfa Kapra jsou podle něj přesvědčivá.

„Rozhodně si nemyslím, že by z jejich strany šlo o nějaký mistrovsky sehraný komplot, skutek se s největší pravděpodobností odehrál,“ řekl Matoušek.

Ten pak navrhl brankáři olomoucké Sigmy Petru Drobiszovi za uplácení a šéfovi Bohemians Karlovi Kaprovi za přijímání úplatku šest až osm měsíců vězení s dvouletou podmínkou.

Fotbalisté Bohemians Obermajer a Zoubek by měli podle něj dostat trest o dva měsíce nižší se stejným podmíněným odkladem.

Obhájce: Přímý důkaz neexistuje

S tímto názorem však naprosto nesouhlasil Drobiszův obhájce Petr Konečný, který zdůrazňoval, že pro uplácení neexistují žádné hmatatelné důkazy. Soudní znalec také potvrdil, že otisky na obálce, kde měly být uložený úplatek, nepatří trenéru Sigmy Psotkovi, ani pokladnímu Římskému.

„Proti Dobiszovi nejsou žádné hmatatelné důkazy, otisky, textové zprávy, nic. Ani v oné nahrávce není nijak zmíněn. Navíc dle mého názoru rozbor záznamu zápasu mezi Sigmou a Bohemians ukáže, že ani nemohl v uvedenou dobu být někde mimo stadion,“ je přesvědčený Konečný.

Jiří Kubíček vychází ze soudní síně. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Advokát žádá předvolání primátora

Po skončení závěrečných řečí zástupců obou stran se nakonec soudce přiklonil k dalšímu dokazování. Jeho předmětem by mělo být právě přezkoumání nahrávky duelu Sigmy a Bohemians, a také vyslechnutí dalších svědků.

Právě Drobiszův obhájce označil za nejdůležitější předvolání olomouckého primátora Martina Novotného, který v klubu figuruje jako předseda dozorčí rady.

Petr Drobisz u Okresního soudu v Olomouci. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Celá aféra vypukla poté, co loni v březnu šéf střížkovských Bohemians Karel Kapr uvedl, že jim před prvoligovým zápasem Olomouce s Bohemians v květnu 2009 (3:0) dali olomoučtí hráči tři sta tisíc korun, aby vyhráli a měli zajištěné místo v Evropské lize. Peníze prý předal olomoucký brankář Drobisz.

Na verdikt soudu, který se případem bude dále zabývat v září, čeká také disciplinární komise fotbalové asociace, která své rozhodnutí podmínila vynesením rozsudku.