V prvním duelu Sigma soupeře, který v Evropě v posledních letech získává díky úspěchům v pohárových soutěžích čím dál lepší jméno, porazila. Na lídra chorvatské ligy už ale v kombinované sestavě nestačila.

„S výkonem jsme byli spokojení, především v prvním zápase,“ prohlásil kouč Hanáků Zdeněk Psotka.

„Ten druhý zápas, to byl návrat na zem. Měli jsme tam momenty, kdy jsme se soupeři vyrovnali, chorvatský tým ale hrál v tempu, byl velmi kvalitní, trvalo nám, než jsme se s ním srovnali. Poučili se hlavně mladí hráči,“ doplnil pro oficiální klubový web.

S koučem souhlasil i Tomáš Janotka, jeden z nejzkušenějších hráčů v kádru Sigmy.

„Musím říct, že oba naši nedělní soupeři hráli velmi dobře. Jsou to kvalitní týmy se zkušenostmi z evropských pohárů a bylo to vidět. Hlavně Dinamo Zagreb bylo obrovsky silné na míči, hráči technicky a rychlostně výborně vybavení,“ zopakoval osmadvacetiletý univerzál, který v posledních dvou sezonách nastupuje stabilně na postu pravého obránce, chválu především na chorvatského soupeře.

Jeho skalp Hanáci neukořistili, ale i výhra nad BATE Borisov má svou cenu. Koneckonců jde o klub, který pětkrát za sebou vyhrál běloruskou ligu. Pravidelně se účastní kvalifikace Ligy mistrů a před třemi lety dokonce prošel až do její základní skupiny.

Letos vypadl ve třetím předkole s FC Kodaň,ale chuť si spravil v Evropské lize, kde postoupil ze skupiny a v prvním jarním vyřazovacím kole narazí na slavný Paris St. Germain.

Jestliže v létě Sigma porazila v přípravě právě zmiňovanou Kodaň, jež mimochodem v Lize mistrů také přežila zimu, pak výhra nad Borisovem dosahuje podobných parametrů.

„Každá taková konfrontace s kvalitními soupeři nás posouvá dál a můžeme si taky ověřit, jak na tom s našimi schopnostmi jsme my… Vždycky je to zajímavé srovnání. A pokud tyto týmy porazíme, tak nám to dodá potřebnou sebedůvěru,“ poznamenal Janotka, který v zimní přípravě vyzařuje takřka stálou pohodu, což u ostatních fotbalistů nebývá moc obvyklé.

„Je jasné, že žádný fotbalista ten zimní dril nemá rád, ale taky si samozřejmě uvědomuje, jak je to pro něho potřebné a důležité. Já osobně se cítím dobře, takže doufám, že bude sloužit zdraví a bude se mně i celému týmu dařit,“ krčí rameny.

V Turecku už hráči tolik do těla nedostávají.

„Vzhledem k tomu, že každý druhý den je zápas, tak tréninky jsou spíš zaměřené na herní složku,“ pochvaluje si Janotka.

Přece jen na jih vyrazili Olomoučané kvůli jiným věcem, než je nabírání fyzické kondice – za kvalitními terény a hledáním optimální sestavy.

„Optimální sestavu hledáme neustále,“ nechtěl kouč Psotka ani naznačit, jak moc by se ideální variantě pro jaro mohla podobat jedenáctka, která vyběhla na trávník proti Borisovu.

„Myslím si, že to nebude třeba jedenáct hráčů. Spíš takových patnáct, které pak budeme rotovat podle formy nebo třeba podle stylu hry. Ať už našeho, nebo soupeřova. Hledání tedy pokračuje,“ dodal kouč s pousmáním.

Užívají si přírodní trávu i 15 stupňů

Podmínky v hotelovém komplexu Baia Lara si nemůže vynachválit.

„Letos jsme sice jinde, než jsme byli v minulosti, ale obecně se dá říct, že se tady každý rok podmínky pro sportování zlepšují. Pokaždé je tady něco nového,“ uvedl kouč Sigmy.

Největším dárkem pro fotbalisty jsou hřiště s přírodním povrchem.

„Po měsíci stráveném na umělé trávě si proto člověk opravdu nejvíc užívá přírodního hřiště,“ potvrzuje Tomáš Janotka.

„A zase se seznamuje s jiným chováním míče na něm,“ doplňuje.

Radost Hanákům dělá i počasí.

„Loni nám to tady propršelo. Takže i v tomto směru se to tady od loňska zlepšilo,“ okomentoval Psotka teploty okolo patnácti stupňů.

Další soupeř: "Hubníkův" Luck

Přechodný turecký domov Sigmy už opustili Michal Hubník s Tomášem Hořavou, kteří vyrazili plnit reprezentační povinnosti. Oba přijdou o úterní duel s ukrajinským Luckem, který mohl být pikantní obzvláště pro Hubníka, který do Volyně před rokem málem přestoupil.

Luck od té doby zvládl postoupit z druhé ligy do první a po podzimní části mu patří šesté místo.

Druhý duel, který se podařilo domluvit až na místě a který měli Hanáci sehrát dopoledne s reprezentací Ománu do dvaceti let, byl nakonec odvolán.